terry

Dá se mangan ve vodě nazvat anorganickou sloučeninou?

Na wiki o manganu ve vodě nepíšou a v dokumentaci domácí úpravny vody píší: Všeobecně řečeno, jakákoli obecná tvrzení o eliminaci anorganických sloučenin ze strany těch, kdo propagují uhlíkové filtry, by měla být zpochybňována. My nevíme o žádném uhlíkovém systému, který by byl schopen eliminovat širokou škálu anorganických materiálů po celou dobu životnosti filtru.

~~~~~~~~~~

To jo. Spíš myslím, že se ve vodě možná nevyskytuje zcela čistý, ale ve formě některé sloučeniny.

Nejlepší odpověď
Kelt

Mangan je prvek, sloučeniny vznikají sloučením aspoň dvou prvků. Sloučenina má definované vlastnosti, bod varu, bod tání, slučovací teplo, vazebnou energii a pod. Když si ty vlezeš do vody, tak také nejsi vodní živočich.

Další odpovědi
Kepler

Jestli to dobře chápu, jde ti o odstraňování manganových iontů z vody – úpravy na pitnou vodu. Je pravda, že uhlíkovými filtry se jejich odstranění nedosáhne, protože se jedná o anorganické sloučeniny. Uhlíkem odstraníš pouze organické sloučeniny a přebytky chlóru.

Lamalam

Mangan je běžnou součástí téměř každé vody, vyskytuje se vždy v přítomnosti železa. Forma jeho výskytu se liší podle prostředí. V redukčním prostředí se vyskytuje jako kation Mn2+. V oxidačním prostředí zaleží na aciditě. V kyselém a neutrálním prostředí se vyskytuje zejména jako kation [Mn(H2O)6]2+, v mírně alkalickém prostředí se vyskytuje hlavně jako [MnOH]+ nebo [Mn(OH)3]-. Při velmi vysokém pH se začíná vylučovat nerozpustný Mn(OH)2. Při vysokých koncentracích chloridů se Mn vyskytuje i ve formě chlorokomplexů [MnCl]+, [MnCl2]0, [MnCl3]-.

Žádnou z těchto forem výskytu nelze odstranit nějakým uhlíkovým filtrem. Obvykle se používají iontoměniče.

Norei

Co se týká kvality vody, obsah jakýchkoli minerálů je problematický. Většinou se jedná o anorganické minerály, které není tělo schopno metabolizovat. Potud souhlas se snahou je odfiltrovat. Z jiného úhlu pohledu však jakákoli úprava MRTVÉ vody je pouhým snížením negativního dopadu na naše zdraví. Jedinou správnou cestou k trvalému zdraví je používání ŽIVÉ vody. Tedy takové, kterou si nabírám přímo z pramene v přírodě. Taková voda ideálně neobsahuje žádné minerály, samozřejmě také žádné bakterie. Zato obsahuje paměť a energii. Proto je živá :)