Radomír.cz

Dá se cín najít volně v přírodě?

Cín

Nejlepší odpověď
Drap

Celkově je cín v zemské kůře poměrně vzácným prvkem. Průměrný obsah činí pouze 2–4 ppm (mg/kg). V mořské vodě činí jeho koncentrace pouze 3 mikrogramy v jednom litru. Předpokládá se, že ve vesmíru připadá na jeden atom cínu přibližně 30 miliard atomů vodíku.

Hlavní cínovou rudou je kasiterit neboli cínovec, chemicky oxid cíničitý SnO2, který obsahuje 78,62 % cínu. Další, ale vzácná cínová ruda, je například stannin Cu2S.FeS.SnS2. Cínovec se vyskytuje v cínovcových žilách a pegmatitech, hromadí se v náplavech. V České republice jsou poměrně bohatá naleziště cínových rud, např. Cínovec, Horní Krupka, Horní Slavkov. Světová ložiska jsou především v Barmě, Indonésii, Malajsii, Bolívii, Brazílii, Rusku (Jakutsko a Čukotka), Nigérii a Austrálii.

Dalšími méně známými rudami cínu jsou franckeit Pb5Sn3Sb2S14, stanin Cu2FeSnS4 (resp. Cu2S•FeS•SnS2) a cylindrit Pb3Sn4FeSb2S14.

Další odpovědi
anonym

Ano – velmi vzácně a místně omezeně…
😉

Kelt

Pokud někdo ukradne na nějakém hradě cínové nádobí a nechá ho v přírodě, pak se dá najít. Jinak se cín vyskytuje pouze v uvedených minerálech a sloučeninách.

Lamalam

Ano, vzácně se nachází jako ryzí kov, i když to jeho umístění v Beketovově řadě teorticky vylučuje. Podrobnosti v odkazu.

Zdroj: http://webmine­ral.com/data/Tin­.shtml