Bronzový

Dá se bezpečně převařit 90% líh?

Bez vzplanutí nebo výbuchu apod.
Doplňuji:
Potřebuji to udělat při výrobě propolisu

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Propolis vyrobit nelze. Ten dokáží vyrobit jen včely. Pokud chceš dělat propolisovou tinkturu, nemusíš k tomu líh převařovat.

Další odpovědi:

V zásadě ano - vře při cca 78°C, nebezpečné jsou jen páry - takže musíš zabezpečit prostředí - odsávání/jímání par, zdroj tepla bez otevřeného ohně (či jisker)...
;-)

Zlatý

Nechápu jaký to má smysl. Voda líh je binární homogenní směs sama o sobě maximálně sterilní.

Převařením už nikdy nebude mít koncentraci 90 % ale menší.
Propolis vyrobí včely. Asi chcete vyrábět propolisovou tinkturu. Pokud vím propolis by se neměl zahřívat.

Stříbrný

Na bezpečný ohřev hořlavin se v laboratoři používá tzv. hnízdo, obecně elektrický ohřívač. Můžu vědět, proč to chceš udělat?

Bronzový

Indukční vařič na zahradě.

Diskuze k otázce

anonym

Jen ze zvědavosti se ptám - proč potřebuješ k louhování propolisu převařený líh?

Bronzový

Questman

Protože potřebuji odvar a ne výluh a propolis mám momentálně naložený v lihu (kvůli nečistotám z úlu)

Zlatý

mosoj

Odvar nebo výluh v podstatě prašť jako uhoď. To co se ti nerozpustilo je vosk. Přefiltruj to nejlépe přes filtrační papír a je to. Pokud chceš silnější tinkturu ( odvažuješ to) musíš přidat propolis. Vždyť je na netu plno včelařů kteří to popisují lépe než mi zde.

Zlatý

mosoj

"my" !!!

anonym

Nečistoty odfiltruj, to není problém...
;-)
Ale odvar se získává vařením ve vodě (v té je propolis v podstatě nerozpustný), převařením (za teploty 78°C) propolisové tinktury nic nezískáš - nebo jo? - su zvědavý, zatím jsem o tom nic neslyšel...

Bronzový

Questman

No jde mi v podstatě o to, že se mi propolis úplně nerozpustil, tak jsem si říkal, že převařením by se mohl rozpustit úplně :/

anonym

V alkoholu je rozpustný docela dobře, takže zahrátím nic moc nezískáš - stačí jej semo-tamo (1x denně) zamíchat, klidně jej můžeš nechat louhovat v temnu několik týdnů...
;-)

Bronzový

Questman

Zatím klepu obden a už je tam tři týdny a právě nevím, jestli má cenu ještě čekat. Dělám to poprvé a bojím se abych to nezkazil :D

anonym

Tím, že ho tam necháš dýl, nic nezkazíš...

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2737
Zlatý quentos 1321
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.