Cyklosedačka

Můžete mi, prosím, poradit při rozhodování, jakou pořídit cyklosedačku, jakou cyklosedačku máte a jak jste s ní spokojeni? Chceme ji pořídit také – synovi jsou dva pryč. Díky!

Odpovědi
Mandarinka

Maximální nosnost
Každou cyklosedačku musí doprovázet informace o její maximální nosnosti. Pokud tato informace u výrobku není, nekupujte ho!

Návod
Nikdy návod nepodceňujte a vždy ho k výrobku vyžadujte. Návod musí být v češtině a musí obsahovat:

  • typ sedačky
  • typ jízdního kola, pro které je sedačka určena
  • maximální nosnost sedačky
  • výčet jednotlivých dílů sedačky, které po smontování tvoří celek
  • postup při montáži
  • bezpečné usazení dítěte
  • pokyny pro bezpečný provoz
  • údržba sedačky

Kvalita provedení
Na cyklosedačce nesmí být žádné ostré hrany, rohy, trhliny či otřepy, o které by se dítě nebo jezdec mohli zranit. V dosahu dítěte se nesmějí vyskytovat žádné otvory o velikosti mezi 5 a 12 mm.

Zádržný systém
Upřednostňujte cyklosedačky s délkově nastavitelnými bezpečnostními popruhy (čím více poloh, tím lépe) či s plynulou přestavitelností. Dávejte přednost přezkám, k jejichž uvolnění jsou zapotřebí dva na sobě nezávislé úkony (dítě vám tak nepřipraví nežádoucí překvapení při jízdě na kole). Zapínání a rozepínání přezky vyzkoušejte; vyhovuje vám?

kolo s dětskou sedačkou

Ochrana nohou
Cyklosedačku nekupujete na jednu sezonu, zaměřte se proto na délkovou nastavitelnost opěrek nohou (čím více poloh, tím lépe). Všimněte si šířky upevňovacích řemínků; příliš úzké se mohou dítěti zařezávat do nohou. Vyzkoušejte si jejich zapnutí, jdou snadno zaklapnout do uzávěrových čepů? A co jejich uvolnění?

Pohodlí pro dítě
Většina cyklosedaček je konstruována pro děti s hmotností do 20, resp. 22 kg, některé se však i přesto do nich nemusí vejít: sedátko je málo hluboké, úzké, opěradlo nízké, nevyhovuje úhel sezení, opěrky jsou nepohodlné. Správně vybrat znamená vzít dítě do obchodu s sebou a cyklosedačku vyzkoušet, zda dítěti „sedí“.

Připevnění k jízdnímu kolu
Hledejte na cyklosedačce viditelné označení těžiště, není-li, neberte ji! Zaměřte se na způsob montáže a pamatujte, že podmínkou připevnění je použití nářadí; v opačném případě sedačku nekupujte! Zkontrolujte, zda ve výbavě sedačky je zabezpečení proti povolení šroubů (pojistné matice, matice s pružnými podložkami). Vyberete-li si cyklosedačku, která se připevňuje k nosiči, dbejte na to, aby měla přídavné ze sedačky neodstranitelné upevňovací zařízení, které se připevňuje k další části jízdního kola; přídavné zařízení omezuje pohyb sedačky směrem dozadu.

Bude se dítě vozit na pánském nebo dámském kole?
Většina cyklosedaček se může montovat jak na dámská, tak pánská jízdní kola. Mezi předními sedačkami se mohou vyskytnout i takové, které lze namontovat buď na jeden, nebo na druhý typ kola (některé musí spočívat na šikmé rámové trubce, jiné se montují na hlavu rámu nebo na horní rámovou trubku).

Bude jízdní kolo vyhovovat způsobu upevnění cyklosedačky?
Zadní cyklosedačky lze rozdělit do třech skupin podle způsobu upevnění na jízdní kolo:

  • Sedačka se upevňuje k podsedlové trubce a její vzpěry se uchycují k zadní vidlici.
  • Sedačka se připevňuje k nosiči zavazadel.
  • Sedačka se montuje k podsedlové trubce a navíc ještě přichycuje k nosiči zavazadel.

Jaké mohou nastat problémy?
Montuje-li se cyklosedačka na nosič, musíte si být jisti jeho pevností, aby se pod tíhou sedačky a dítěte „nezhroutil“. Nosič musí zvolené sedačce vyhovovat i rozměrově, především šířkou. Vsadíte-li na přední cyklosedačku, která se montuje na horní rámovou trubku, zamyslete se, zda lanka brzdy a přehazovačky se nebudou třít o objímku sedátka.

1.Cyklosedačka je upevněná na sedlovou trubku kola do speciálních držáků.

Tyto držáky si můžete zakoupit pro více kol v domácnosti. Ten, kdo jede s dítětem, jednoduše „zacvakne" do držáku sedačku a jede. Stejně jednoduché je i vyjmutí sedačky.

Pokud budete kupovat tento typ, připlaťte si a pořiďte si model s regulací sklonu opěradla, kdy otočením šroubu ve středu sedačky nastavíte sklon do požadované polohy, a to i když je dítě v sedačce. Není totiž příjemný pohled na spící dítě s kácející se hlavou dle náklonu kola. Budete-li „vyrážet" v proměnlivém počasí, nezapomeňte si zakoupit pláštěnku na cyklosedačku.

*
výhody tohoto typu:

o
možnost jezdit téměř všude, po lesních pěšinkách, polních cestách apod.
o
máte blízký kontakt sdítětem, můžete si povídat, ukazovat zajímavosti během cestování apod.
o
dítě má velký rozhled
o
na rozdíl od cyklosedaček používaných v minulosti, má u těchto dítě opěrky na nohy, ve kterých jsou nožky pevně umístěny a nezaplétají se do kol

*
nevýhoda: i přes regulaci sklonu opěradla není pro spící dítě příliš komfortní

2.Dětský vozík za kolo.

V něm je dítě upnuto 5ti-bodovým systémem.

výhody:

  • prostorný, některé jsou pro 2 malé cestující, nebo dítě + zavazadla
  • možnost vozit dítě, které ještě samo nesedí
  • možnost použití sedačky pro batolata
  • některé mají ve výbavě síťku proti hmyzu a nepromokavý potah
  • zajišťuje komfort i spícímu dítěti
  • v případě, že si pořídíte trojkombinaci: z přívěsu po zaparkování kola budete mít kočárek s rukojetí, nebo při výměně kolečka můžete s vozíkem provádět in-line bruslení nebo jogging

nevýhody:

  • některá místa se 70–90 cm vozíkem skutečně neprojedete
  • kontakt s dítětem je vzdálenější
  • dítě „sedí až příliš při zemi"

Osobně mi dětský vozík za kolo připadá úžasný do nížin, kde lidé kola využívají k běžné přepravě od nepaměti (nepotřebují k tomu ani různé pestrobarevné dresy, na rozdíl od jejich majitelů mají mnohdy 10× lepší fyzičku i v 70ti 🙂, příp. do útulných alpských městeček s velmi kvalitním povrchem silnic.

!!! Nezapomeňte k cyklosedačce vždy dítěti pořídit přilbu !!!

Lencis

Já osobně se řídím testy spotřebitelů, na netu určitě nějaké najdete, pokud se trochu orientujete v německém jazyce, myslím že velmi dobrý přehled je na odkaze, který uvádím.

Vyberte dobře 😉

Moje osobní zkušenost: Hlavně ne vozík. V zimě se nejezdí a v létě je v něm šílené horko. Když ho rozepnete tak se na dítě zase strašně práší. Navíc mi i bezpečnost nepřipadala dobrá, zkrátka raděj se přiláním ke klasické kvalitní sedačce 😉

Zdroj: http://www.ba­bystyle.cz/pdf/Trek­kingbikeTestKin­dersitze1-2008.pdf

xNatalkax

Taky sháníme pro synka sedačku a stejně jako paní žádáme nějaké praktické informace, které nám pomohou při výběru cyklosedačky, třeba jakou značku, jaký typ, jakou nosnost, četla jsem tu dlouhý komentář, ale to je spíše někde zkopírované, uvítali bychom osobní zkušenosti, moc děkujeme.

Terula

Taky nám tento technický popis moc neřekl, můžu mít ještě dotaz? Kde kupujete pro děti třeba oblečení a obuv, nezkoušeli jste to třeba někdy přes net?

Kvetina888

Já taky prosím o nějaký typ dětských eshopů, nemusí ani mít moc zboží, kdyby měly osobní odběr, bylo by to fajn! :)

Iloninka

Nezkoušely jste dámi třeba obchod Kasička? Já tam sem tam nakupuji a super, doporučila mi to tehdy kamarádka, tak jsem věděla, že je to ověřené.