michal23

cukry se děli na složité a jednoduché a pak se tedy deli na aldozu a ketozu? Coz je podle umisteni kysliku v retezci?

Chemie- aldoza a ketoza.

Odpovědi
Pájo

Monosacharidy jsou chemicky polyhydroxyderiváty karbonylových sloučenin (aldehydů nebo ketonů). Polyhydroxyaldehydy jsou aldózy, které obsahují aldehydovou skupinu -CH=O a několik hydroxylových skupin -OH. Polyhydroxyketony jsou ketózy, které obsahují místo aldehydové skupiny ketoskupinu >C=O.

Monosacharidy jsou základní sacharidy, které již nelze dále dělit na jednodušší. Jsou základní stavební jednotkou všech složitějších sacharidů – oligosacharidů a polysacharidů.