BENYTA

Cuketa – poradíte jak zpracovat?

Máme cuketu i dýni na zahradě vypěstovanou poprvé, tak prosím o nějaké chutné recepty…díky!
Doplňuji:
Všem moc děkuji, moc mi chutná, je trochu jako kedlubna, aniž jsem nenáročné hospodářské zvíře:-), v jednom odkazu od Berušinky je o cuketě i blahořečení jejího obsahu vitaminů a celkově účinků. A co tu dýni, používáte jinak než zavařenou jako kompot? Ta ještě není zralá, tak tipy do „foroty“…

Nejlepší odpověď
Nikkol

Miluju cuketové bramboráky. Z větší části nahradím brambory cuketou, jinak je recept stejný.

Další odpovědi
hanulka11

cukety omyju pokud jsou mladé nemusí se loupat- nakrájím na kolečka cca 1 1/2 cm silná a spolu s další zeleninou dám na plech do trouby , můžete přidat, křidýlka, vinnou klobásu, nakrájené brambory a posypete kořením ,které máte rádi ,jemně posolíte a pečete/nejvíc mi chutnají pečené papriky a právě ty cukety /

pak dělám cuketový koláč
3 hrnky jemně nastrouhané /oloupané/cukety
3 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru
1 prášek do pečiva
1–2 vejce
cca 2dcl oleje nebo rozpuštěného tuku

vše dobře smíchám v míse a poliju na plech vysypaný kokosem, nebo strouhankou
můžete poklást různým sezonní ovocem
lze posypat drobenkou/nemu­sí se/

Koláč je vláčný a dobrý

pak přidávám cukety do okurkového salátu půl na půl -je lépe stravitelný

a také do těsta na bramborák půl brambor a půl cuket jinak postupuji jakop při bramboráku z brambor

nebo cuketovou polévku

dejte vařit pokrájené cukety , kousky kořenové zeleniny do vody s masoxem/1 kostka/ když vše změkne rozmixujte a můžete zjemnit lžící smetany.Dochutíte podravkou nebo jen petrželkou či pažitkou

tak dobrou chuť
těch receptů je moc ale tyhle dělám často

Doplňuji:
http://img.na­dapenny.com/t20/111­99/nadap033929216­020230.jpg

rynek878

Prejt z cukety: (malý pekáč)

1/2 kg cukety nastrouhat (hrubo) a bez jadérek
10dkg sýra nastrouhat
10dkg salámu (já dal trochu pálivou klobásku)
2 vejce
2 lžíce strouhanky
2dkg krupičky
10dcl oleje
1/2 prášku do pečiva
sůl + majoránka + drcený kmín + pepř + česnek + cibule

Dát do vymazaného a vysypaného pekáče a péct.

Je to moc dobré připomíná mi to sekanou.

Doplňuji:
pro baghira:

Cuketa má minimální obsah kalorií a vysoký obsah minerálů. Příznivě působí na srdce, ledviny i trávicí ústrojí a pomáhá při léčbě cukrovky, revmatismu i dny. Má dokonce i protirakovinné účinky.

Zvláště slupky cuket obsahují karoteny a hořčík, jejichž přítomnost přispívá ke správné funkci buněčných jader a činnosti buněk. Cuketa se navíc jako nízkoenergetická zelenina výborně uplatňuje při zeštíhlujících dietách. Její zařazení do jídelníčku zvyšuje peristaltiku střev, proto pomáhá při tzv. střevní ochablosti i při zácpě, prospívá rovněž sliznicím střev.

Berušinka

Tak osobní zkušenost s cuketou nemám, ale tady je pár odkazů na recepty:

http://www.ire­ceptar.cz/vare­ni-a-recepty/maso-a-prilohy/zdrava-cuketa-10x-jinak-osvedcene-recepty/

http://www.spek­trumzdravi.cz/clan­ky/jidlo-a-recepty/recepty-z-cukety/

http://erecep­ty.ic.cz/tag/re­cepty-z-cuket/

baghira

Z dýně mám rád kompot.
Cuketa nepatří podle mě do lidské výživy, nanejvýš nějakým nenáročným hospodářským zvířatům.
Doplňuji:
Naša stařenka umřela v 85, byla výborná kuchařka, neměla revmatismus, cukrovku ani dnu, ale cuketu by nedala do žrádla ani koze :))) ale vy si jezte co chcete :)