Avatar uživatele
led

"čtverec na přeponou rovná se

součtu čtverců nad oběma odvesnami" tahle Pytagorova slová asi každý zná.
Ale filosofie jejích vnímání „jedno potřebuje druhé, aby se od sebe odlišilo a aby mohlo vzniknout třetí, které je víc než pouhy součet prvního a druhého“ není velice známa. Jak ji chápete?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? panenka, annas, quentos před 4954 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že tento zákon souvisí s formulací zákona rozporu – jednoty a boje protikladů.

Nejednodušší příklad – muž x žena – narodí se dítě, které není součtem všech vlastností rodičů. Protiklady tvoří celek a jsou v neustálém poohybu a stále se navzájem pronikají (vznikne rodina).

Nebo dále – jeden protiklad přechází v druhý – den v noc, láska v nenávist, přátelství v nepřátelství. Vzniká nová skutečnost, která posouvá myšlení člověka vpřed.

Příklad z dialektiky: Magnetismus – rozdělíme magnet, nevzniknou dva kusy magnetu tak, aby v jednom byl obsažen pouze severní pól magnetu a v druhém naopak pouze pól jižní. Vzniknou zase dva celé magnety. Protože „severní pól magnetu nemůže existovat bez jižního a jižní bez severního.“ Protiklady tvoří jednotu, tedy celek.

„Při protikladnosti nemá rozdílné proti sobě jen nějaké jiné, ale své jiné.“ (Hegel).

Tak je to v životě i společnosti.
Doplňuji:
Vl. v. – podle Dějin filozofie – kolektiv autorů

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Pani profesorka Annas, vy ste stopercentne vyučovali aj v starom Grécku a malý Pythagoras bol vaším žiakom. Klobúk (imaginárny) dolu. Tak akosi som to i ja chápala

před 4954 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Led, děkuji, ale tolik mně nelichoťte. Ano, učila jsem filozofii. Jde vlastně o myšlenky, různé názory růlzných filozofů, jejich výklad – tedy „emanování“ vyvozování nedokonalého z dokonalého. Ale jsem ráda, že si občas něco „opráším“.

před 4954 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek