led

"čtverec na přeponou rovná se

součtu čtverců nad oběma odvesnami" tahle Pytagorova slová asi každý zná.
Ale filosofie jejích vnímání „jedno potřebuje druhé, aby se od sebe odlišilo a aby mohlo vzniknout třetí, které je víc než pouhy součet prvního a druhého“ není velice známa. Jak ji chápete?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že tento zákon souvisí s formulací zákona rozporu – jednoty a boje protikladů.

Nejednodušší příklad – muž x žena – narodí se dítě, které není součtem všech vlastností rodičů. Protiklady tvoří celek a jsou v neustálém poohybu a stále se navzájem pronikají (vznikne rodina).

Nebo dále – jeden protiklad přechází v druhý – den v noc, láska v nenávist, přátelství v nepřátelství. Vzniká nová skutečnost, která posouvá myšlení člověka vpřed.

Příklad z dialektiky: Magnetismus – rozdělíme magnet, nevzniknou dva kusy magnetu tak, aby v jednom byl obsažen pouze severní pól magnetu a v druhém naopak pouze pól jižní. Vzniknou zase dva celé magnety. Protože „severní pól magnetu nemůže existovat bez jižního a jižní bez severního.“ Protiklady tvoří jednotu, tedy celek.

„Při protikladnosti nemá rozdílné proti sobě jen nějaké jiné, ale své jiné.“ (Hegel).

Tak je to v životě i společnosti.
Doplňuji:
Vl. v. – podle Dějin filozofie – kolektiv autorů

led

Pani profesorka Annas, vy ste stopercentne vyučovali aj v starom Grécku a malý Pythagoras bol vaším žiakom. Klobúk (imaginárny) dolu. Tak akosi som to i ja chápala

annas

Led, děkuji, ale tolik mně nelichoťte. Ano, učila jsem filozofii. Jde vlastně o myšlenky, různé názory růlzných filozofů, jejich výklad – tedy „emanování“ vyvozování nedokonalého z dokonalého. Ale jsem ráda, že si občas něco „opráším“.