couveé

Co prosím přesně znamená slovo couveé v souvislosti s bílým vínem ? Alena

Nejlepší odpověď
alenka901

Francouzské označení pro víno z určitého sudu, většinou pro směs různých odrůd. Regionálně různý význam: v Champagne jsou například míchány (asemblerovány) partie z různých oblastí a často z rozdílných let v jedno cuvée. Tím se vytvoří určitý styl a kvalita vína. V mnoha zemích připravují někteří producenti vedle vín standardních apelací také speciální couvée, tak se mohou označovat domácí značky nebo výběrová vína zvláštní kvality nebo směsi z různých vinohradů nebo odrůd vína jako couvée.

Další odpovědi
PO

Couveé je tzv. kupáž, která spočívá ve scelování neboli mísení několika odrůd vína dohromady. Důvodem je využití různých specifických vlastností každé odrůdy.

Attack-design

smíchání různých druhů bíleho vína