mosoj

Co způsobylo vyhynutí mamutů ?

Na Sibiři se nacházejí ve věčně zmrzlé půdě nepoškození jedinci mamutů s ještě nenatrávenou potravou v žaludku.
Aby se potrava nenatrávila muselo dojít k poklesu teploty na cca – 60oC během 30 minut. Co takovéto rychlé a velké ochlazení mohlo způsobit? Přitom okolní příroda zůstala mechanicky nepoškozená !
Doplňuji:
Špatně jsem se vyjádřil, ono to umrznutí mamutů na Sibiři až tak úplně s jejich vyhynutím nesouvisí. Pouze se tam „něco“ stalo.

Nejlepší odpověď
beer

Teorií bylo mnoho, za nejpravděpodobnější se nyní považuje vyhynutí z důvodu náhlé klimatické změny související se srážkou velkého meteoritu s naší planetou.

Další odpovědi
Nikkol

Příčina masivního vymírání mamutů na konci würmského zalednění je dodnes příčinou vědeckých sporů. Dříve převládal názor, že mamuty vyhubil intenzivní lov člověkem. Za poslední dobu však stále více příznivců získává teorie, podle které mamuti vyhynuli v souvislosti s celkovou globální změnou klimatu v tomto období, kdy vymírala řada dalších velkých savců. Jsou známy nálezy ohromného množství kostí mamutů, srstnatých nosorožců a dalších velkých zvířat v naplaveninách sibiřských řek, které svědčí o hromadném úhynu v krátkém časovém úseku. Možnou příčinou mohlo být rozšiřování lesů a také intenzivnější zimní sněhové srážky, které pak ale v létě vždy odtávaly. Tady je nutno poznamenat, že klima ve střední Evropě i Asii mělo během ledových dob drsný kontinentální charakter se studenými zimami s malým srážkovým úhrnem. Sněhová pokrývka tedy nebývala příliš hluboká a mamuti se odhrnováním sněhu snadněji dostali k potravě. Při zvýšených zimních srážkách, a tedy vysoké vrstvě sněhu, však už potravu nalézt nedovedli a několik takových zim následujících po sobě stačilo jejich stáda zcela zdecimovat. [3]

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­mut

venkovan

malý mamut viděl nahého člověka. Doběhl do stáda a staré mamutice zeptal, jak to zvíře s tak malých chobotem se umí najíst.
Všichni mamuti ve stádu se tomu začali chcechtat tak silně, až jim smíchy praskla bránice (prý se stalo i něco horšího) a díky tomu všichni zemřeli.
Protože smích je nakažlivý a v mrazu se zvuk nese daleko, tuto otázku slyšeli i ostatní mamuti nejen na Sibiři, ale po celé severní polokouli.
Ve vyhynutí mamutů není třeba hledat něco záhadného. Byla to veselá zvířata, jen vědci naší doby z nich udělali mrzouty.