annas

Co způsobuje, že raci, krabi či podobné potvůrky při vaření zčervenají?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Četla jsem to v časopise

Humří morek, „corail“, je ve hřbetní části před ocasovým krunýřem a syrový je zabarven tmavozeleně, vařením však zčervená.

Další odpovědi
vagra

Zčervenají, protože jejich krunýře obsahují červené barvivo astaxantin, ale také tmavou bílkovinu krustayanin, která určuje šedozelené, hnědé či vůbec tmavé zbarvení živých zvířat.
Varem se rychle ničí, takže je čím dál zřetelnější živá barva astaxantinu. Ten se mimochodem řadí mezi karoteny a používá se v potravinářském průmyslu jako přírodní barvivo.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=301

elektrikář

Je to reakce barviv v krunýři na teplotu.