bolak

Co způsobuje bolest při štípnutí od komára?

To, když ten jeho vrták pronikne kůží, nebo to když do nás vypustí tu tekutinu proti srážení krve?

Nejlepší odpověď
Pájo

Sají jenom samičky. Po probodnutí kůže samička vstříkne do krve své sliny, které omezují srážlivost krve. Zároveň působí jako analgetikum (tiší bolest), aby postižený tvor nevnímal bodnutí a nebránil se.

Bolest tedy vnímáte až po odeznění účinku slin a následnou aktivací receptorů pro bolest v kůži, to už může být komár dávno pryč.

Chytnete-li ho na kůži, jak Vám saje krev díky bolesti, kterou ucítíte, je to tím, že se už přepíchnul na jiné místo poblíž prvního vpichu, který začal bolet.

Wiki