Co způsobilo krizi?

Organizace jsou v krizi a tak se hroutí není to krize jenom ekonomická, je to i krize sociální a mravnostní. Následkem krize je; veliká konzumace drog, deprese, sebevraždy, rozvodovost, násilí, kriminalita, korupce, vydírání, podrazy, terorismus,ne­zaměstnanost, bída, dezinformace, atd.

Nejlepší odpověď
arygnoc

krízu, paradoxne, jednoducho povedané, spôsobil relatívny blahobyt (príjmy obyvateľstva).
Všetko to začalo v USA (mimochodom: zasa).
Obrovská ponuka tovaru, najmä nemovitostí, podnietila široké k masy k nákupom na dlh. Z toho vzniklo, že banky požičiavali i klientom, ktorým by pred piatimi rokmi (vtedy pred piatimi rokmi) nepožičali, požičiavali peniaze, ktoré fakticky nemali, počítali s pôžičkami medzi sebou a z peňazí, ktorí sa „točia“ (úvery, úroky, sporiace účty a podobne).
Z tohto vznikla neschopnosť bánk splácať niektoré úverové platby svojich klientov (dlžníkov) a rozpútal sa kolotoč, kedy vlastne banky začali dlžiť peniaze sami sebe (a tie peniaze v skutočnosti neexistovali).
Nakoľko dnes banky nie sú iba národné inštitúcie, ale v drtivej miere nadnárodné (globálne), postupne sa ako lavína (alebo tsunami) dlhová vlna začala šíriť po svete.
No, a bolo to.
Doplňuji:
toľko ku finančnej kríze.

Čo sa týka tých ostatných kríz (morálnej, spoločenskej, kultúrnej a iných), to s tým hlboko súvisí.
Príjem peňazí sa totiž stal modlou, ktorá potláča iné hodnoty (televízne stanice produkujú lacné priblblé seriály – ale s množstvom zaplatených reklám, ľudia uprednostňujú kariéru pred rodinou, zarábanie peňazí pred liečením podlomeného zdravia, slušnosť pred buldočou honbu za ziskom a podobne [viď, napr. tzv šmejdi]).
takže, zlatá pravda – všetko je to iba o peniazoch.

Další odpovědi
Orange

Žádná krize tu nikde není. Všem co plácají o krizi, bych přál zažít středověk nebo alespoň 19 století.

autacek

Dle mého skromného názoru ekonomickou krizi způsobila především pouze „blbá“ nálada investorů. Reálná hodnota podniku se za normálních okolností nezmění ze dne na den, tak rychle jako cena akcií na burze…

A co se týče krize mravnostní ? Tak ta jen postupně eskaluje..

Kura

Není to moc populární téma, ale způsobil to Havel. Nikdy tohoto člověka nenazvu jako prezidenta mé země, protože bych se musel stydět i před zrcadlem. Ale on může za to, že ty největší grázly této země živím desítky let ze svých daní namísto toho, abych jim zaplatil injekci smrti. On může za to, že komunisti jsou červení (komunisti se totiž ještě stále červenají kvůli tomu, že lidi o nich mluví jako o zlodějích a když vidí ty dnešní modrý zloděje, kolik si dovedli nakrást za 23 let, tak se ještě stále červenají za to, jak málo si nakradli za těch neustále zmiňovaných 40 let a když se na to tak dívám, tak se mají PROČ červenat) ! Havel tvrdil, že žebráci neexistují, že je to výplod komunistických protikapitalis­tických řečí. Havel podpořil „humanitární“ bombardování Bosny a Hercegoviny a tak bych mohl pokračovat dál a dál … Hlavní odpovědí na otázku je, že je za krizi můžou lidi. Každej si šáhněte do svědomí a zkuste se zamyslet nad tím, jak jsou neodolatelný lobisti, když berete 150 000 kč/měsíčně a víte, že takovou sumu budete brát 4 roky. A takový lobbista za vámi dojde s tím, že když tady a tam zavřete oko a tam někomu řeknete tamto a ono, tak že vám na účtu zničehonic přistane ne váš měsíční plat (150 000), ani váš roční plat ( 1,8 mil), ale že vám tam přistane plat za 10 let ! A teď řekněte : Ne já jsem ten dobrej, kterej tohle neudělá.

Sta67

Podle mého názoru stojí za krizí současný systém ničím nekrytých, a neustále z ničeho vytvářených peněz. Tento systém byl zaveden v 70. letech poté, co USA jednostranně vypověděly Bretton-Woodský systém směnitelnosti dolaru za zlato. (De facto šlo o akt státního bankrotu USA.) Právě tisk peněz způsobil přesun bohatství do rukou bankéřů a byznysmenů svázaných se státem. Právě tento tisk přinesl světu dříve v takové míře nikdy nepoznanou inflaci. A protože ze vzduchu vytvářený dolar (av Evropě euro) se staly bezkonkurenčním exportním artiklem, a půjčování peněz zase nejlukrativnějším místním byznysem, USA a Západní Evropa postupně ztratily svůj průmysl. To následně přivodilo nezaměstnanost.

Proto si myslím, že cesta dalšího tisku peněz (dnes nazývaného „kvantitativní uvolňování“) a dalšího zadlužování (dnes nazývaného „lití likvidity na podporu spotřeby“), vytváření regulací a vysokých daní je cesta do pekel.

Současný systém nelze reformovat. V dohledné době nás nejspíš čeká restart globálního finančního systému, spojený s masivní vlnou státních bankrotů, devalvací měn či hyperinflace.

rigormortis

Krizi způsobily lidé…dnešní svět svádí k tomu hromadit peníze.
Co jsou peníze? Je to saumotná projekce práce jednotlivých lidí převedena na jednotku (peníze). Tato jednotka je globálně zaměnitelná (převod měn do jiných států) a tudíž má stejná práce v jiných částech (mikro) jinou hodnotu…po sečtení všech peněz (makro) dojdeme k číslu, které by mělo obsahovat kupní sílu celého světa…to ovšem není technicky možné, tudíž peněz pomalu přibývá a někdo (obrovské firmy, nejbohatší lidé světa) má nadmíru prostředků (rozuměj několikatisícové násobky celoživotní práce jiných lidí…takový člověk vykazuje práci jako celá města)…takovéto spolky šetří (peníze nejsou v oběhu) a posléze se je snaží uvolňovat (jakýmkoli způsobem-nákup zlata, investice, prodej, nákup atd.), tudíž dochází k celkové neudržitelné rovnováze pracovní síly, která už dál nemůže nést tíhu svého vlastnho nadhodnocení a akutně se musí jakýmkoli způsobem dehonestovat…čiliže se znehodnotit na přirozenou hranici kdy síla výrobní odpovídá celkovému majetku světa. Zní to divně, ale funguje to…a právě projevem těchto pochodů je např. krize, měnové reformy (spíše mikro) atd.