s1066

co znamenají udaje u dalekohledu 10×50 7×40 30×60

Nejlepší odpověď
Jádrohlod

Všechny dalekohledy jsou opatřeny číselným označením, např. ve formě „10×25 ". Hodnota "10ד indikuje zvětšení dalekohledu. Používá-li osoba dalekohled se zvětšením 10× pro pozorování zvířete např. na vzdálenost 100 m, bude se zvíře pozorovateli jevit tak, jako kdyby bylo pozorováno bez optické pomůcky ze vzdálenosti 10 m (100/10 = 10). Další číslo, „25“, znamená, že efektivní průměr objektivu dalekohledu je 25 mm. Čím větší průměr objektivu, tím jasnější bude při stejném osvětlení pozorovaný obraz. Je-li však objektiv příliš rozměrný, je celý dalekohled těžký a vyvolává chvění rukou.
Někteří výrobci k tomuto běžnému označení připojují ještě další zkratky, které označují další výjimečné vlastnosti, jako třeba odolnost proti vodě a podobně.
Doplňuji:
Zdroj: http://www.me­gapixel.cz/jak-vybrat-dalekohled

Další odpovědi
brillant

Vepište odpověď… http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/oznaceni-dalekohledu

honza19hk

10 je zvětšení 50 je průměr objektivu, 7 je zvětšení 40 je průměer objektivu atd..