Pokročilý

Co znamenají čísla na objektivu foťáku, je lepší nižší hodnota, nebo vyšší?

Ahoj, mám foťák, kde je 4.1-12.3 mm a 1:3.3-5.9 a foťák, který bych si chtěl koupit má hodnoty 4.6-23.0 mm a 1:3.2-6.5. Takže který je lepší? Za odpovědi děkuji.

Edit: Foťák má u mě všestranné použití, od focení techniky na leteckých dnech, většinou na statických ukázkách, po architekturu anebo akce typu For Games. U prvně uvedeného Samsungu ST30 pozoruji, že dosluhuje baterka a přeci jen je to foťák z roku 2011 tak uvažuji o zakoupení druhého, je to Nikon L31, který je momentálně prodáván v akci za slušné peníze.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

První dvojice čísel označuje rozsah ohniskových vzdáleností. Druhá dvojice označuje rozsah světelnosti. U druhé dvojice platí: čím nižší hodnoty, tím lépe.

Který je lepší? Já bych bral ten první, má o chlup lepší světelnost a má nižší rozsah ohnisek, což by teoreticky mělo zaručovat o něco ostřejší obraz. Zoomy s příliš velkým poměrem ohnisek kreslí většinou o něco hůře.

Další odpovědi:

Zlatý

První foťák má kratší objektiv (3x zoom), druhý má zoom 5x.
Druhý má i o něco světelnější objektiv.
;-)
Každopádně bys ale měl vhodnost jednoho či druhého posoudit podle toho, co chceš fotit a podle ohniskévé délky objektivu po přepočtu na stejnou velikost snímače (obvykle se uvádí přepočet na film 35 mm - kinofilm).

Tak nevím, ale u toho prvního se mi nezdá lepší světelnost, naopak. Už při malém ohnisku je horší. A jelikož u druhého je maximální ohnisko mnohem větší, tak je při tom přirozeně horší světelnost. A relativně o tolik horší není, naopak bych řekl, že při srovnatelném ohnisku bude lepší.
Každopádně ale jakákoliv čísla mohou vypadat lákavě, a přes to skutečná kvalita fotek může být jinde. Nejlepší je vyzkoušet ve skutečných podmínkách.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 867
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.