VeRe1983

Co znamenají čísla na objektivu foťáku, je lepší nižší hodnota, nebo vyšší?

Ahoj, mám foťák, kde je 4.1–12.3 mm a 1:3.3–5.9 a foťák, který bych si chtěl koupit má hodnoty 4.6–23.0 mm a 1:3.2–6.5. Takže který je lepší? Za odpovědi děkuji.

Edit: Foťák má u mě všestranné použití, od focení techniky na leteckých dnech, většinou na statických ukázkách, po architekturu anebo akce typu For Games. U prvně uvedeného Samsungu ST30 pozoruji, že dosluhuje baterka a přeci jen je to foťák z roku 2011 tak uvažuji o zakoupení druhého, je to Nikon L31, který je momentálně prodáván v akci za slušné peníze.

Nejlepší odpověď
Emefej

První dvojice čísel označuje rozsah ohniskových vzdáleností. Druhá dvojice označuje rozsah světelnosti. U druhé dvojice platí: čím nižší hodnoty, tím lépe.

Který je lepší? Já bych bral ten první, má o chlup lepší světelnost a má nižší rozsah ohnisek, což by teoreticky mělo zaručovat o něco ostřejší obraz. Zoomy s příliš velkým poměrem ohnisek kreslí většinou o něco hůře.

Další odpovědi
gecco

První foťák má kratší objektiv (3× zoom), druhý má zoom 5×.
Druhý má i o něco světelnější objektiv.
😉
Každopádně bys ale měl vhodnost jednoho či druhého posoudit podle toho, co chceš fotit a podle ohniskévé délky objektivu po přepočtu na stejnou velikost snímače (obvykle se uvádí přepočet na film 35 mm – kinofilm).
_____________­_____________
Já bych asi zvolil ten druhý (s větším zoomem) – přecejen je otázkou, na jakou vzdálenost se k letecké technice jsi schopen dostat…
😉

gobls

Tak nevím, ale u toho prvního se mi nezdá lepší světelnost, naopak. Už při malém ohnisku je horší. A jelikož u druhého je maximální ohnisko mnohem větší, tak je při tom přirozeně horší světelnost. A relativně o tolik horší není, naopak bych řekl, že při srovnatelném ohnisku bude lepší.
Každopádně ale jakákoliv čísla mohou vypadat lákavě, a přes to skutečná kvalita fotek může být jinde. Nejlepší je vyzkoušet ve skutečných podmínkách.