Zlatý

Co znamená, že nad někým visí v osudnou chvíli Damoklův meč?

S kterou událostí toto pojmenování souvisí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nebudu odkazovat na Wikipedii, to si může každý najít...

Rčení souvisí s vládcem Syrakus a východní části Sicílie – Dionýsios vládl ve 4.st.přnl. a ve své zemi udržoval pořádek železnou rukou (např. měl vězení s odposlouchávacím zařízením). Měl rád poezii, sám skládal, obával se atentátu na vlastní osobu a rád poslouchal jak je úspěšný vojevůdce, básník.
Jednou mu tak pochleboval Damokles, že nikdo nemůže být šťastnější než on. A Dionýsos na to: „Chtěl bys, Damokle, když mi tenhle život tak závidíš, sám na zkoušku ochutnat a zkusit mé štěstí?“ Damokles přitakal a byl uložen do zlaté postele, obklopen vším, co si jen mohl přát. Liboval si ale až do chvíle, kdy si všiml meče zavěšeného na koňské žíni, která se mohla každou chvíli přetrhnout a připravit jej o život. Damokla najednou přestal život těšit. Už neviděl kolem sebe nádheru a pochopil ironii tyrana, který mu tímto způsobem naznačil, v jakém nebezpečí a strachu neustále žije.
Fakticky by se měl jmenovat Dionýsiův meč, protože nad vládcem meč visel po celá desetiletí jeho vlády, kdežto nad Damoklem pouhou jedinou noc, ale dějiny přiřkly meč Damoklovi.
Meč se tedy obrazně vznáší nad lidmi v osudných chvílích – nad zlodějem při krádeži, nad studentem při zkoušce.

Zdroj: referát ze střední, bohužel už nevím, z jaké knížky jsem čerpala, přece jen už je to pár let:-)

Další odpovědi:

Zlatý

Hrozba-jisty vojevudce zil ve stalem strachu z nebezpeci obklopen vojaky a jednou mu dvoran Damokles rekl,ze musi byt stastny a onen vladce mu odvetil/chces ochutnat me stesti?
Tak pri jedne hostine nad Damokla spustil mec na konske zini a kdyz Damokles uvidel tuto hrozbu,razem zapomel na radovanky a bohatstvi.

Zdroj: vikipedie

Zlatý

V moderní mluvě-má to nahnutý,je to na hraně,visí to na vlásku.
Událost,s kterou souvisí, už tady podrobně popsaná je.

Zlatý

Blížící se nebezpečí

Diskuze k otázce

Zlatý

1popelka1

Když jsem psala svou odpověď, vaše tam nebyla, takže to není a nebyla narážka na vás!

Zlatý

iceT

Popelko omlouvam se,ja jen ze nedavno se tady neco podobneho resilo,omlouvam s jeste jednou.

Zlatý

1popelka1

Nemáte se za co omlouvat, to spíše já.

Zlatý

iceT

Nejmene tretina uzivatelu Vikipedii pouziva jako zdroj svych odpovedi,ja jsem ho zatim pouzila asi trikrat.

Zlatý

annas

Dobře, ze jste si to vysvětlily. Já také někdy používám Wikipedii, ale raději využívám hlavu, učebnici nebo jiný zdroj. Použít odkaz není vůbec proti pravidlům. Někdy se třeba nechce přemýšlet a formulovat odpověď. Proto ji okopírují. Někdo je rád, když vidí, že stejná odpověď je ještě jinde, někdo chce znát vlastní názor, ale u všeho to není možné

Zlatý

iceT

Mimochodem diky.Nekdy mam horkou hlavu a jednam ukvapene,jako v tomto pripade.

Zlatý

vagra

Dámy,tak by se měly řešit nejasnosti;s klidnou hlavou a přátelsky.

Zlatý

annas

Vagro, je to pravda. Vysvětlit a slušně vyříkat.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3358
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1076
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.