markus 22

Jak se dá změnit zlý člověk? A jde to vůbec?

Nejlepší odpověď
annas

Není to jednoznačné. Záleží na tom, co si pod pojem „zlý člověk“ představujete.

Z vlastní zkušenosti uvádím, že ne. Sice takoví jedinci jako by ustoupili, ale svou zlobu, zášť dávají najevo jiným, třeba skrytým způsobem.

Bohužel, největším nepřítelem člověka, jsou jeho myšlenky. Pokud se jich nezbaví vnitřně, nezmění se ani ve vztahu k ostatním.

Zlý člověk se může načas"krotit", vyhýbat se určitým situacím, často i přetvařovat, ale stejně spadne do své přirozenosti, do toho, co má dané geneticky.
Pravda vyjde na povrch, i když to někdy dlouhou trvá.

Potvrzují to i slova PhDr. RIcharda Carlose
„Okolnosti člověka neutvářejí, ale pouze odhalují, jaký je.“

Další odpovědi
anonym

Být „zlý“ je asi dost relativní, záleží na tom, koho pokládáš za zlého, neboli proč. Mě například bylo řečeno, že jsem zlý, protože nevěřím v boha… Pokud budeme pokládat člověka za zlého, protože úmyslně provádí druhým nějaké špatnosti a škodí jim, ať už slovně, fyzicky, nebo je okrádá, tak si myslím, že je to dost individuální a nedá se říci, jestli se všichni tihle lidé dají změnit. Hlavně to musí chtít oni sami.
Obecně lze ale říci, že lidi provádí špatnosti hlavně ze strachu. Strach vůbec stojí za spoustou našich negativních vlastností. Může to být strach ze ztráty pohodlí, pokud nebudeme mít dostatek peněz a podobně, může to být strach z odmítnutí, neuznání, strach z lidí atd. a nebo vůbec ze života. Potom může člověk dělat zlé věci a ostatní ho za zlého můžou pokládat. Já pevně věřim, že se strachem se dá pracovat a osvobodit se od něj. Sám jsem kdysi strachem trpěl a prováděl jsem různé špatnosti – sobě i ostatním. Mě pomohla pravidelná meditace a uvědomění si, že život se odehrává pouze teď a tady a že bychom se měli snažit druhé lidi pochopit. Minulost ani budoucnost neexistuje. V království přítomného okamžiku je mír. Pokud člověk našel v sobě mír, nemá žádné nutkání komukoliv škodit, včetně sebe.
Moje odpověď tedy je – ve většině případů se může „zlý“ člověk změnit. Ano.

led

Každý človek sa v priebehu nielen fyzicky, ale aj duševne vyvíja, tvaruje, mení. V určitých, krízových situáciách zmena prebieha rýchlejšie.
Na vašu otázku najprv si musíme definovať zlého človeka. Kto je to zlý človek? Podľa čoho ho spoznáme od iných zlých ľudí? Čím sa zlý človek oddeľuje od ostatných ľudí, od spoločnosti?
Je človek zlý
preto, že je iný ako my,
preto, že nesúhlasí s nami,
preto že je fyzicky odlišný,
preto, že má iné názory na človeka,
preto, že vyznáva inú vieru
preto, že zabíja,
preto, že…
kto je zlý človek?

Ale každého človeka možno zmeniť, prevychovať, presvedčiť, zlomiť k dobrému i k zlému… aj proti jeho vôli. Jestvuje k tomu nielen spôsob oficiálneho zdravotníctva a školstva, ale aj rôzne druhy fyzických, duševných opatrení a používania prírodných a umelých návykových látok.

jirka F

Podle mě ne, zažil jsem, když jsem ještě chodil do jiné třídy, takovou paní učitelku bestii (ujížděla mně naschvál s textem,14 dní před písemkou jsem se učil, jak jsem mohl, a stejně mě naschvál dávala pětky, i když jsem měl třeba na 3, ponižovala mě před ostatními, křičela na nás, i když jsme se chovali slušně, říkali jsme to panu řediteli, ale ten nás poslal do háje), i jeden pan učitel říkal, že je to stará rašple, tak jsem pak raději šel do jiné třídy, abych tu paní učitelku už neviděl, takže si myslím, že se zlý člověk těžko mění v lepšího, někdy je to možný, jindy ne.

pucipuci

Ne a ne a ne. Stává se ale, že někdy takového člověka skřípne osud (nemoc,úmrtí) a on pak trochu vyměkne, ale ne vždy.

anonym

Napsal jsem takový krátký článek na téma strach a jak nás ovlivňuje. Jestli vás to zajímá, zde je: https://www.drop­box.com/s/4d144­pf14p9tmr9/O%20strachu%2­0a%20%C5%A1t%C4%9Bst%C3%­AD.txt?dl=0

quentos

jirka F, fakt ten celej odstavec přečtete na jeden nádech??

led

quentos, dá sa to.
Sú ľudia, ktorí dlho mlčia a potom to z nich takto vyletí až na konci celí červení v tvári lapajú dych. A toto ešte bol relatívne krátky text. 🙂