Hakunamatata

Co znamená, že je nějaký prvek chelatovaný?

chelatované kalcium, chelatovaná měď, chelatovaný draslík…

Jde mi o minerály k užívání. Lépe se vstřebávají nebo co je v tom za výhodu?

Nejlepší odpověď
mosoj

Chelatované minerály byly vyvinuty v šedesátých letech v konkurenci při zásobování farmářů minerály pro dobytek.
Tyto minerály znamenaly významné zlepšení vstřebatelnosti a tím i zlepšení zdravotního stavu dobytka s následným zlevněním chovu. Chelatovaný minerál je prvek, na který je navázána aminokyselina, enzym nebo protein. Tím, že minerály jsou navázány na látku, jež je tělu vlastní, vzrostla vstřebatelnost až na 40 %.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Ano, lépe se vstřebávají. Chelatovaný minerál je prvek, na který je navázána aminokyselina, což je organická sloučenina, na kterou je navázána karboxylová skupina (-COOH) a zároveň aminová (-NH3).

zjentek

musí v tom produktu (komplexu minerálních látek) být organické látky (odumřelé či v jakémkoli stupni přeměny) udržující železitý kation v rozpustné formě. Pak je to chelát a ty minerály budou tvým tělem lépe využitelné, takže výhoda je nejspíše zdravotní, ale podívej se na to tak, že prodejci se zase snaží tímto způsobem podobat se více přírodní formě, kde už to existuje
Doplňuji:
http://www.fo­ractiv.cz/che­laty-vs-organicke-a-anorganicke-formy-mineralu/t-359/