Jikra

Co znamená zdecimovat?

Co přesně znamená slovo zdecimovat?
Doplňuji:
Děkuji, tak jsem to pochopil skoro dobře. Když psali, že se snaží (politici)zde­cimovat např. naše zdravotnictví, tak marně přemýšlím, který každý desátý by to byl. Jestli ten před pikolou nebo za pikolou, tzn. z personálu nebo pacientů.

Nejlepší odpověď
iceT

poškodit,poničit
Historie je jistě zajímá, ale dnešní termín decimace značí extrémně velký úbytek obyvatelstva či populace či těžké ztráty vojenské jednotky, obvykle mnohem větší než tradiční římská jedna desetina.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/De­cimace

Další odpovědi
led

Najjednoduchšie spojenie zdecimovať= násilne znížiť počet = vyhubiť
Príklad:
„Bledé tváre“ zdecimovali mnoho kmeňov Indiánov v priebehu púhych 2 storočí.

Doplňuji:
výraz pochádza z čias Rimanov, každý desiaty= decimus,
keď napríklad légia bola potrestaná za ústup popravou každého 10. vojaka.

annas

Zdecimovati – zastřeliti každého desátého; (koho, co) vůbec značnou měrou pohubiti někoho, poničiti něco

hovor. vůbec silně poškoditi, zle zříditi.

Ten výraz znám jako něco zničit, poškodit, ale ověřuji význam v PSJC.

petra15

Cesar tak (pred 2000lety) trestal armadu k udrzeni poslusnosti (kazdy desaty …)

pusinka50

Zničit, zhubit. Přeneseně psychicky působit na člověka a jeho psychiku svým vlivem tak, že zničíš jeho ego, jeho sebevědomí, ponížíš ho tak, že se s tím těžko psychicky vyrovná.

Awe

přesný význam je zdecimovat-zredukovat o desetinu

marci1

http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=zdecimo­va%C5%A5
Doplňuji:
http://slovnik­.azet.sk/syno­nyma/?q=zdeci­mova%C5%A5

anonym

Řekla bych, že ABZ slovník cizích slov je lepší:
Pojem decimovat
Význam:• provádět decimaci
• (z)ničit, (z)hubit

decimace
Komentáře ke slovu decimovat
decimování byl v římském vojsku trest za zbabělost.Byl popraven kazdy desatý vojín podle nahodilého výběru,bez ohledu na skutečnou vinu. Je to ukrutný trest,ale velmi účinný. Decimování používali fašisté i bolševici
spíše to znamená zredukovat o desetinu