Retko

Co znamena „za humny“?

Nejlepší odpověď
annas

Kenyrts čerpal ze stránky zkušených jazykovědců, takže jeho odpověď je správná.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/hum­na

Další odpovědi
kenyrts

slovo humna z etymologického pohledu je vysvětlováno následujícím způsoběm: „humno – staročeské; původně místo tvrdě udeptané, nekryté, kde voli vyšlapávali zrna z klasů; později tam mláceno obilí cepy; konečně mlat krytý po německém způsobu stodolou a pak i stodola vůbec. Humna bývala, jako stodoly dosud, blízko domu, za nimi byl sad; odsud jsou stálá rčení "za humny“= za stodolou, v sadě; rčení- za humna, staročesky též " k humnom", jež nabyla významu „nedaleko od domova“ apod. (v protikladu proti cizině „světu“). Při ulicovém typu vsí bývají humna (=stodoly) všech statků vedle sebe v jedné řadě, odtud pak plurál v oněch rčeních."

panenka

ZA HUMNY -ZNAMENÁ ZA STODOLOU,NEDALEKO OD DOMOVA