Co znamená v zápisu majitele domu na katastru: omezení dispozičních práv?

Odpovědi
atriplex

Část C – Omezení vlastnického práva
Specifikuje konkrétní omezení k vlastnictví nemovitosti. Ačkoli třeba k bytu se žádná omezení nevztahují, mohou se určitá omezení vztahovat k bytovému domu, kde byt je.
Tato část tedy uvádí informace, zda je nemovitost zatížená zástavním, podzástavním právem, omezením dispozičních práv kvůli prohlášení konkurzu či opatření soudu nebo nařízené exekuci či zda je u nemovitosti věcné předkupní právo nebo jiné omezení z práva odpovídajícího věcnému břemeni. Součástí této části jsou také údaje o fyzických či právnických osobách, které mají tato práva, a o listinách, které tato práva a omezení dokládají. Do těch je možné za poplatek nahlédnout a vyžádat si jejich kopii přímo na katastrálním úřadě.
Bytový dům, který má třeba v nebytových prostorách technologické zařízení teplárny, bude mít v této části například specifikované věcné břemeno o bezplatném užívání nebytových prostor za účelem zřízení, provozování a udržování technologického zařízení pro dodávku tepla a teplé vody na dobu X let s adresou konkrétní teplárny, které se toto břemeno týká.