arin

Co znamená v právní terminologii skrytá kupní smlouva ?

Co znamená v právní terminologii skrytá kupní smlouva ? Může tímto být myšlen např. ústní příslib darování nemovitosti konkrétním osobám ? Může být např. samotná investice do cizí nemovitosti se souhlasem majitele touto skrytou kupní smlouvou ? Tento výraz použil advokát v řízení SJM, kdy protistrana žaluje investice vložené do rekonstrukce nemovitosti, která mu v té době nepatřila.

Nejlepší odpověď
Hans51

Jste si jistý(á) tím, že skutečně použil termín skrytá kupní smlouva? Protože s takovým pojmem jsem se za celý život nesetkal (určitě bych si jej zapamatoval). Nahlédl jsem i do slovníku pojmů z nového občanského práva a taktéž bez odpovědi.

arin

Jsem si tím naprosto jista, neboť tento pojem padl několikrát a i moje zkušená advokátka nad ním kroutila hlavou, proto se ptám, zda to není něco nového třeba ze západních zemí.

Hans51

Neměla by nastat situace, kdy by advokát, řešíce vnitrostátní právní problém, vycházel z institutů, které by naše právo neznalo. Možná si tím jen honí ego, případně chce před klienty vypadat jako profesionál.

Zařazení jakékoliv novinky do našeho právního řádu je jen a pouze v rukou zákonodárce 😉 na to je i sebelepší advokát jednoduše krátký.