jwood

Co znamená utahovací moment 3,5 daN.m?

Co znamená utahovací moment 3,5 daN.m? Buď jsem nedával ve fyzice pozor a nebo je to nějaký cizorodý výmysl. Učily jsme se Nm,tedy Newtonmetry,ale žádný da
Doplňuji:
Pokud je to deka,tedy desetina,Jak to nastavit na momentovém klíči,který má rozsah 20–200 Nm? Protože 3,5 daN.m je asi podle mne síla dotažení matice volně rukou.

Nejlepší odpověď
quentos

da = deka, tedy dekanewtonmetr

Další odpovědi
Alesh

Deka, tedy deset. Pak bys měl 3,5 daN.m = 35 N.m.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/De­ka

Děda Louda

Předpona da (deka) znamená desetinásobek. Desetinu představuje předpona d (deci).
Příště v hodinách fyziky nespi.
http://www.aris­toteles.cz/fy­zika/jednotky/na­sobky-jednotek-a-jejich-predpony.php

huxa

máš moc silný momentový klíč

Hlada

Zajímavá otázka. Odvozeno z předpon je to 35 Nm, což je utahovací moment M10 z běžné oceli 5S, takže rukou to určitě nepůjde. Docela by mě zajímalo, jestli se to v praxi někde používá. Nikde jsem se s tím nesetkal. Není to nějaký školní chyták?