KaMuShQa

Co znamená uspořádaná dvojice v matematice..? např.: [1,1]

uspořádaná dvojice má být řešením uvedené soustavy rovnic…
3a+2(4-a)=4a+b
3b-2(a+2)=a-2b

A- (1,1)
b- (1,2)
c- (2,2)
d- (2,–1) Děkuji

Odpovědi
Efchen

uspořádaná dvojice jsou v podstatě souřadnice bodu na grafu x,y. Narýsuješ si úsečku x,vyznačíš na ní body např. 1–10 (velké třeba 1 cm), pak narýsuješ na ní kolmou úsečku y, tam také vyznačíš body (ve stejné vzdálenosti od sebe jako u x!!!) a když máš pak zadáno A- (1,1) tak to znamená,že povedeš přímku z bodu 1 na x a přímku z bodu 1 na y a kde se ti protnou,tam leží A. Pak pokračuješ stejně…zase B- (1,2) ⇒ přímka z bodu 1 na x, přímka z bodu 2 na y a průnik = B…chápeš?

Alesh

dvojice = 2 členové, to je jasné, v tom není žádná věda, v tomto případě se jedná o dvě čísla, např. 5 a 8
uspořádaná = záleží na pořadí 5 a 8 není totéž jako 8 a 5, přesněji matematicky zapsáno [5, 8] není totéž jako [8, 5].
To uspořádání může být určeno více způsoby, ale nejběžnější bude odpovídat abecednímu pořadí. Např. máš-li souřadnice bodu [1, 2, 3], pak to bude znamenat x=1, y=2, z=3. V tomhle tvém příkladě bude první číslo rovno a a druhé rovno b. Jasné?