Co znamená učinit jednostranný projev vůle určený provozovateli?

V kupní smlouvě – odstoupení od smlouvy – byla tato věta: kupující musí učinit jednostranný projev vůle určený provozovateli

Odpovědi
standa

Plete mě slovo ´provozovateli´ a bez kontextu celé smlouvy se obtížně vysvětluje.

Nejprve mě napadlo, že by tento pojem byl určen pro ´kupujícího´, který kupuje nějaký předmět, který následně bude provozovat, tudíž je pak ve smlouvě označen jako ´provozovatel´, ale tato úvaha je chybná, protože z otázky je jasné, že kupující nemůže být oním provozovatelem…, takže pak zbývá, že provozovatelem je ´prodávající´.

A nyní k meritu věci, tj. „učinit jednostranný projev vůle“, to je v oblasti smluvních vztahů relativně často používané úsloví a dává jedné smluvní straně možnost jak jednostranně (tzn. bez souhlasu druhé strany) učinit ve smlouvě definovaný úkon, zpravidla se jedná o ODSTOUPENÍ od smlouvy z důvodů různých porušení dohodnutých podmínek. Opakem ´jednostranného´ úkonu (kterým je např. v oblasti pracovního práva známá výpověď zaměstnance nebo zaměstnavatele) je DOHODA, která vyžaduje dvoustrannou spolupráci…

Ze stručné otázky nelze dovodi o jakou ´vůli´ se jedná, může to být vůle ukončit kupní smlouvu a vrátit si vzájemná plnění (na jedné straně předmět kupní smlouvy a na druhé straně kupní cenu), může to být i vůle, že kupující oznamuje, že nebyla splněna některá smluvní podmínka (nějaký termín pro dodání ap.) a že uplatňuje sankci, která je ve smlouvě sjednána, atd. atd.