samicek333

Co znamená tento německý text?

Dobrý den, mohl by mi prosím někdo přeložit německé texty na těchto dvou papírech (jedno by měla být bankovka a to druhé cenný papír).
http://peslibe­rec.rajce.idnes­.cz/cenne_papi­ry#P1150200.jpg
http://peslibe­rec.rajce.idnes­.cz/cenne_papi­ry#P1150203.jpg
Pokoušela jsem se to přepsat, ale toto písmo je pro mě težko čitelné, takže jsem to radši vyfotila.
Děkuji

Nejlepší odpověď
Agneta

Podle mne je to jakási poukázka na možnost vylosování (nevím čeho), bude , resp. bylo to pak slosováno, a někdo, nebo více účastníků něčeho dosáhli(pozemek?):D
Doplňuji:
To druhé je normální bankovka…s „časově značně sníženou“ platností:DDD

Další odpovědi
VeRe1983

Gutschein zum verlosbaren Reichsmark = Kreditbrief des Landwirtschatlichen Kreditvereines Sachsen über 20 Reichsmark. Alle Ansprüfe, die sich etwa aus einer Anderung der Geseßgebung bis zu seiner Einlösung vorbehalten. Die Einlösung dieses Gutscheines erfolgt jedoch spätestens nach der Beendigung der Auslosug der Serie nach Maßgabe eines etwa dann noch als Deckungmasse vorhandenen Restbetrages. Dresden, den 1. November 1932. Der Landwirtschatliche Kreditvereines Sachsen…podpis nečitelný :).
Doplňuji:
Reichtsbanknote Einen million mark zahlt die Reichsbankhau­ptkasse in Berlin gegen diese banknote dem Einlieferer. Vom 1. September 1923 ab Kann diese Banknote aufgerufen und unter Umtausch gegen andere gesetliche Zahlungsmittel engezogen werden. Bernin, den 9. August 1923. Reichsban­kdirektorium

VeRe1983

Za pár nepřesností se omlouvám :). První vypadá na akcii, druhé bude vzhledem k oné obrovské sumě bankovka z Německa zmítaného hyperinflací, sám mám doma bankovku snad na 5 mio marek.

Agneta

VeRe1983 >>> platnost bankovky: od 9. srpna do 1. září 1923, ten text je mírně nelogický: „banka vyplatí milión marek“ – jakých? kovových, dřevěných, zlatých?

VeRe1983

Co si tak matně pamatuji, díky obrovské hyperinflaci se tehdy střídalo vícero platidel. Je možné, že zde jde o překlenovací měnu, která platila jen po určité období.