vivatisCZ

Co znamená tahle věta?

Ahoj jedná se o citát, ale vůbec ho nechápu. V angličtině je to takhle:
''The mind of the subject will desperately struggle to create memories where none exist…"

a v češtině jsem našel jen takhle:
''Mysl objektu se bude zoufale snažit vytvořit vzpomínky tam, kde nikdy neexistovali…'

Vůbec to nechápu, vysvětlí mi to někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Snad je věta přeložena správně, může se užívat třeba v
některém učení, řekla bych i třeba v sektě, hnutí apod. Může jít o vzpomínku přeneseně. Záleží na kontextu, z toho se dá leccos vyvodit.

Viděla bych to nějak takto:
Subjekt = jednotlivec, jedinec x němu stojí objekt = opak subjektu, tedy = předmět jeho poznání, jeho činnosti ,jeho zájmu. Může to být živý člověk nebo neživý předmět. Takže vzpomínky se týkají člověka.

Příklad: Učitel je subjekt, který vyučuje žáky – jsou tedy jeho objektem. Nebo naopak žáci jako subjekty a sledují učitele, který je pro něm objektem.

Každý existuje samostatně, jejich vztah vzniká v určitém procesu.

Subjekt (učitel) zachycuje myšlenky objektu (žáka). .Když má žák vyprávět nějakou vzpomínku, nevzpomene si, zoufale pátrá ve své mysli, paměti, zda e mu něco vybaví. Proto si vymýšlí. Je to jeho jakási iluze.

Řekla bych, že se dá jistým způsobem nahradit příslovím – kde nic není, tam ani čert nebere.

Subjekt může těžko něco očekávat, pokud objekt nemá v hlavě uloženou žádnou „vzpomínku“.

Těžko říct.

Další odpovědi
fcoop

To je tak zoufale nekonkrétní,že si to každý může vysvětlovat podle toho,jaký je.
Ale:..........„Jaký ve skutečnosti jsem?“

A........„Kdo jsem..Odkud jsem přišel a kam jdu“? atd.

Vaše mysl není vašim přítelem, a že musíte podniknout všechno možné, abyste zastavili její činnost. Co to znamená? Slyšeli jste o osvícení, pravém Já, prázdnotě, sat-čit-ánanda. Tyto ideje vám dávaly v minulosti útěchu. Minulé je však minulostí a tyto pojmy neposkytly trvalý mír.

Stejné je možné říci o mnohých technikách, které jste zkoušeli, a které nepřinesly trvalé výsledky. Všechny nauky a cvičení prohlašují, že jsou pomůckami, jak zastavit vaši mysl a ukázat vám směr vaší pravé přirozenosti. Oni však nejsou absolutnem, tak se jimi nenechte zmást........­.............­..........Šes­tý indický buddhistický patriarcha to vysvětloval následovně: „Hejno nemá žádnou tvář ani fyzické rysy, přece se však bez přestání pohybuje. Podobná je vaše mysl. Neustále je v pohybu a projevuje se jako pokožka, maso, kosti a morek. Funguje jako hmota, vnímání, činnost a vědomí. Jeví se jako květiny, stromy a uvědomuje si osvícení jako svit mysli. Dokud se s ní neutkáte jednou provždy, budete pomateni materiálními smysly a nikdy nepoznáte své vlastní pravé Já.“ (Net)

V podobných „tvrzeních“ se ztratíš jak Jeníček s Mařenkou v hlubokém lese.
Oni ale našli alespoň perníkovou chaloupku.
Co najdeš ty?