tazalka

Co znamená spojení: „komunisté pálí legitimace“?

Děkuji :)
Doplňuji:
Děkuji za odpověď.
Pokud si myslíte, že jde o domácí úkol, tak neodpovídejte, když je vám to proti srsti.

Nejlepší odpověď
anonym

…a převlékají kabáty…
;-D
Zříkají se (lidé obecně, nejen „komunisté“) toho, čím se donedávna ´zaklínali´…

Další odpovědi
annas

Jde o obrazné pojmenování – stejně jako někdo pálí za sebou mosty., pálí minulost, tak po r. 1968 šlo o nesouhlas s procesem normalizace.

Talto akce souvisí s rlůznými obdobími, ale po vstupu sovětských vojsk v r. 1968, nástupem Husáka k moci, že nezanedbatelná část členstva KSČ vystoupila ze strany dobrovolně ještě před zahájením čistek, které se prováděly v tzv. době normalizace.

Tito komunisté byli příliš svázáni s reformním procesem a rezignací na další členství ve straně reagovali na nástup Husákova vedení v dubnu 1969.

Od srpna 1968 do konce roku 1969 vystoupilo ze strany kolem 150 tisíc lidí.

Pro roce 1989, resp. volbách 1990 , o parlamentních volbách v roce 1990 v ČR přešla KSČ do opozice pod názvem Komunistická stran Čech a Moravy (KSČM) – vtěšinou došlo k převklékání kabátů – členové KSČ přešli do jiných stran.

www

Jen doufám, že to není školní zadání!
Dnes to znamená pouze historii, kdy v roce 1968 spousta do té doby přesvědčených komunistů prakticky i obrazně svoje KSČ legitimace pálili coby akt ‚souhlasu‘ s již neodvratnými politickými změnami 😁 .
Bylo to většinou směšné kino, poněvadž tušili, že jejich legitimace by jim už nebyly prospěšné, ale naopak – mohly jim ublížit.
Zkušenost
Doplňuji:
Sorry, jde o rok 89 🙂 holt už pamatuji těch věcí moc.
Jinak tento server není primárně určen pro řešení DÚ za líné žáky, jen tak na okraj. Za upozornění na chybné datum ovšem děkuji!

led

Toto jednostranné pomenovanie vychádza z hlasitého prevracania kabátov v Novembri 1989. Poukazuje na tých, ktorí do KS vstupovali zo zištných dôvodov, nie z dôvodov presvedčenia. Lebo boli aj naozaj presvedčení, ktorí si svoju červenú knižku strážili ako oko v hlave a majú ju dodnes, aj keď ich domovská strana zanikla. Pamätám na jedného známeho herca, dnes už dôchodcu, ktorý v Bratislave pri takomto verejnom pálení preukazov na námestí plným kľúčami zvoniacich ľudí, vystúpil na tribúnu a do sveta povedal: „Bol som a zostanem komunistom“, námestie stíchlo a odchádzajúcemu hercovi vytvorili úctivý koridor… Skôr týchto, než páličov preukazov, si treba vážiť. Nemusíme s nimi súhlasiť, ale vážiť si možno aj svojho protivníka. Akú váhu má zapredanec?

Ale význam verejného „pálenia preukaz“ je v inom. Veď takéto „palenie preukazu – popretie svojho Ja“ žiadala aj cirkev v stredoveku „vyznaj sa verejne zo svojich bludov, v opačnom prípade bude tvoja duša zatratená“ i účastníci Veľkej Francúskej revolúcie, i v dejinách XX. storočia ich možno nájsť… príklady možno vidieť v každom politickom zoskupení, v každej historickej dobe, od pólu k pólu.

jirkajirka

Nemusí pálit legitimace jen komunisti. Třeba takový pan kníže z top 09 Kolika stranami už prošel?A takových by se dnes našlo mnohem víc,

petra15

www
snad v r. 89, né ?

anonym

No – někteří komunisté opravdu pálili legitimace i v ´68 a následujících letech – když normalizační vedení strany ex-post zachvatčiky pozvalo a následně likvidovalo všechny, kteří si dovolili nesouhlasit nebo !dokonce! odporovat.
A ti, kteří byť nespálili legitimace, ale svými prohlášeními ´spálili´ mosty za sebou, legitimace sebrali…
😁