Co znamena soudni rozdeleni majetku

Prosim o radu.muj manzel ma s podnikani vetsi dluhy .bydlime u rodicu kde ma trvaly pobyt ale neni to nase.doporucili mi soudni rozdeleni majetku.co to znamena .bude mit exekutor stale moznost pripadne uradovat v dome rodicu?dekuji.vera

Nejlepší odpověď
Romcha@centrum.cz

Dobrý den, z Vašeho tvrzení vyplývá, že manžel je zřejmě podnikatel a rozdělení majetku je tak nasnadě – chránit vás jako druhého z manželů před nezaviněnými dluhy. V České republice však společné jmění manželů zaniká až zánikem manželství. Tedy buď umrtím jednoho z nich, nebo rozvodem. Rozvodovým řízením však ještě vše nekončí, protože společné jmění manželů je třeba vypořádat. Problémy bývají tím větší, čím větší je nevraživost mezi rozvádějícími se manžely i majetek, o který běží. Rozvést se lze buď klasicky nebo zvolit rychlý rozvod dohodou. Předpokladem rychlého rozvodu bez zjišťování příčin rozvratu manželství je splnění všech zákonem stanovených podmínek: manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí, k návrhu na rozvod se připojí i druhý manžel a jsou k němu přiloženy písemné smlouvy upravující vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případné vyživovací povinnosti a dále také pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu. Společné jmění manželů lze vypořádat třemi způsoby: Nejrychlejším z nich je uzavření zmíněné písemné smlouvy o tom, který majetek komu připadne, popř. který připadne do podílového spoluvlastnictví obou bývalých manželů (např. nemovitost). Podstatné je, že se dělí nejen majetek, ale i dluhy, přičemž platí, že dohodou nesmí být dotčena práva věřitelů. Není-li dohoda možná, provede vypořádání na návrh některého z manželů soud.

Soud přitom vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění i na závazcích vzniklých za trvání manželství jsou stejné. Při vypořádání soud přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu a jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, přičemž péče o děti a domácnost je postavena na roveň výdělečné činnosti druhého z manželů. Každý z manželů je přitom oprávněn požadovat úhradu toho, co ze svého vynaložil na společný majetek, a zároveň je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek.

Není-li uzavřena dohoda nebo podán návrh na vypořádání společného jmění k soudu nejpozději do tří let od zániku manželství, nastoupí zákonná domněnka, že movité věci patří tomu z bývalých manželů, který je pro potřebou svou a své rodiny či domácnosti výlučně jako vlastník užívá. U ostatních movitých věcí a nemovití se má za to, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž se týká i společných pohledávek a závazků bývalých manželů