Standaa

Co znamená slovo „výchozí“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dvě možnosti:

1. výchozí = podstatné jméno = kdo odněkud vychází nebo. vyšel.
Opakem je podst. jméno příchozí.
Každý výchozí i příchozí musí projít vrátnicí.

2. výchozí = přídavné jméno = nacházející se na počátku, to, od něhož, z něhož někdo nebo něco vychází
Opakem je přídavné jméno konečný.
Výchozí stanice vlaku (Plzeň – konečná stanice Praha), metra autobusu, výchozí surovina pro výrobu … atd.
Doplňuji:
Zapomněla jsem doplnit, že podst. jméno výchozí se dnes jiží používá zřídka na rozdíl od podst. jm. příchozí. Stále je ale uvádí PSJC.

jinak diskuse

Další odpovědi
jáára

počáteční. odkud vycházíme

mosoj

Jdeš z domova do hospody. Tvůj výchozí bod je domov. Konečný je na záchytce a v hospodě je přechodný.

Lamalam

To si opravdu nedovedeš odvodit, co znamená např. slovní spojení výchozí bod?

zjentek

třeba strašák ..když ti vejde do cesty zpoza hřbitovní zdi ;)
Doplňuji:
..volně jsem navodil na jááru ;)

marci1

Původní, prvotní, začáteční, krajní, okrajový, výchozí. 🙂

berni

Myslím,že to ale nemusí vzdy znamenat nějaký bod nebo počáteční místo. Může to být taky třeba program,který je od počátku instalace softwaru vždy přítomný. Explorer apod.

Nevímkdo008

Něco, z čeho vycházíme…