syncz

co znamená slovo „voraz“

co znamená slovo „voraz“ a jaký má původ?

Nejlepší odpověď
annas

Voraz – pojmenování obsahuje tzv. protetické v + oraz.
Toto " v „se užívá před "o“ v některých oblastech, především v českých. Do spisovné češtinyx neproniklo. Další příklady – . vokno, vono, vokolo atd.

Podst. jméno (v)oraz je odvozené od slovesa razit, orazit = udělat si přestávku, odpočinout si – jde o přenesný význam, protože razit = tlakem tlačit, razítkovat, vyrážet – rostlina atd.

V PSJC je výraz voraz bez dalšího vysvětlení uvedený v literatuře od 60. let., proto se domnívám, že souvisí s píchačkami. Totiž zaměstnanec si při příchodu a odchodu z práce musel vyrazit na píchačce čas. Takže si musel nejen vyrazit čas, ale i orazit , dotknout se hodin (jeden z významu předpony o-). Samozřejmě lepší byl konec směny, čas k odpočinku, k oddychu. Takže někdo vymyslel, že nastal oraz,. Původ se nedovíme. Mohlo to tak být.

Podle znalosti etymologie, histroické mluvnice atd.

Další odpovědi
anonym

Původ neznám – ale významem je oddych, pauza, přestávka…

leos39

přsně tak – znamená to si odpočinout

Agneta

Vorážet < neboli chillovat u shishi, vodní dýmky:D

Ale taky >orážet si růžky< :D