Co znamená slovo vari?

z Erbenovi Kytice-vodník

Nejlepší odpověď
Terryle

Zajímavá otázka :o)

"Slovo vari se ve slovnících a mluvnicích vykládá jako citoslovce, protože není průhledné jeho tvoření a protože jeho užití je vždy spojeno s citovým odstínem obavy mluvčího, že oslovený neposlechne a bude nést následky on i mluvčí.

Známé je místo z Erbenovy básně Vodník Vari od našeho prahu, vari pryč, ty lstivý vrahu! rychle zmiz! – ale užívá se vari i mimo poezii. Je to ustrnulý rozkazovací způsob od slovesa variti, současné češtině již naprosto neznámého; máme však nedokonavé sloveso varovat, které je zcela běžné a významově jasné a jehož rozkazovací způsob varuj! se v ustrnulé platnosti užívá podobně jako vari!, totiž jako výstraha z cesty , tj. uhýbejte, blíží se předmět rychle se pohybující, hrozí nebezpečí zasažení tímto předmětem (kládou, padajícím stromem, proudící vodou apod.) – byl dokonce natočen film s poetickým názvem Varůj! s nářeční délkou nad u."

Pokračování v odkazu. S neuvěřitelným sebezapřením přiznávám i zdroj, o němž jsem doufala, že mě tam nikdy nic nedostane. VARI, Haló noviny!

Zdroj: http://www.ha­lonoviny.cz/ar­ticles/view/185394

Další odpovědi
Mili @

Asi HYBAJ …