Co znamená slovo „postřižiny“?

mělo by to být asi něco s chmelem, ale nevím co to je

Nejlepší odpověď
annas

Postřižiny je rituální (resp. obřadné) ustřižení vlasů. Tento obřad lze v mnoha formách nalézt u mnoha kultur nejen v Evropě (Slované, Římané), ale i u kultur asijských (např. Číňané). O vzniku a původu tohoto rituálu existuje několik teorií, z nichž nejvýznamnější předpokládají, že se jedná o náhradu lidské oběti – tzn. nebyl obětován celý člověk, ale pouze jeho část. Druhá poměrně významná teorie předpokládá, že bohům byla věnována část člověka, aby jej přijali pod svoji ochranu a jako by se s ním „seznámili“.
Samotné provedení pak mohlo být pouze ustřižení jednoho či několika pramenů, zastřižení vlasů nebo sestřižení vlasů do nějaké podoby, popř. i vyholení celé lebky. Někdy se jednalo o hlavní prováděný obřad, často však byly postřižiny prováděny jako doplňkový obřad.
U některých národů byl tento zvyk prováděn pouze jednou za život, u jiných se vyskytuje několikrát za život (např. přijetí jména i svatba).
Podle Wikipedie.

I ve staročeském slovníku je uveden význam ostříhaný, stříháním zkrácený nejen u lidí, ale i u zvířat.

S chmelem tento pojem souvisí jen prostřednictvím piva z Pivovaru Nymburk, který vyrábí pivo s názvem Postřižinské pivo.
Odkaz B. Hrabalovi, který zde bydlel. Stejně jako film Postřižiny J. Menzla natočený podle předlohy B. Hrabala.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pos­t%C5%99i%C5%BE­iny

Staročeský slovník

kropitko

jde o rituální ustřižení vlasů- s chmelem to podle mého nemá nic společného