Avatar uživatele
1popelka1

Co znamená slovo „košina“?

Víte, co je košina, čemu se tak říká?
Ať se ptám kdekoliv v ČR, nikdo toto slovo nezná, natož aby ho používal, ale třeba se někdo tady najde. Napovím, že nejde o příjmení.
Doplňuji:
a ani to nemá nic společného s koši, materiálem na koše, proutím apod.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Jahoda, aramah před 5029 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zastaralé slovo pro košatinu – košina, -y, fem., košatina; z *košě, stsl. koša corbis.

Jinak materiál, z něhož se dělají koše. Ten kdo je vyráběl, se jmenoval košinář.

Podle staročeského slovníku.
Doplňuji:
Svou odpověď jsem napsala před dodatkem. Hledala jsem dál a našla toto ve slovenském etymologickém slovníku:

Slovo rošt, ražeň, ktorá si ho prebrala z fr. jazyka, kde v st.fr. grille, skorej graille = r/v a východiskom mu je rímske graticula, či lat. craticula, čo predstavuje dem. z cratis = plot, ohrada, pletivo, košina, prekážka. …

http://kruhy.blog­spot.com/2010/02­/etymologicky-slovnik-grc-groteska.html#uds-search-results

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Bumbes

Stařeček tak říkal živému plotu a koruně stromu – košatina nebo košina.
Jestli to někdo používá v přeneseném slova smyslu někde úplně jinde, tak o tom nevím, ale v češtině je možné snad všechno, tak by mne to ani nepřekvapilo.

Jen tak mne napadlo, že by se tak mohlo říkat i překážce z živého plotu na dostihové dráze, ale je v tom proutí, tak jsem to zavrhnul…

Také se tak jmenoval můj dětský kočárek (říkala matka), ve kterém jsem jako kluk byl vožen, ale ten byl také z proutí…

Teď jsem našel kočárek trochu větší:
http://www.uluv­.sk/product/ko­sina-9663/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bubukaa

také neznám

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
1popelka1

Vy jste obohatili můj slovník o další významy slova „košina“, takže já vám sdělím, co košina znamená ve vedlejší vesnici. Nikde jinde toto slovo neznají, ani vesnice kousek od ní, ale říkala jsem si, že snad možná někde ano…Takže…

KOŠINA je místo, prostor v autobuse – jde o 5 posledních zadních sedadel vedle sebe. Příklad: „Kam si sednem?“ „Do košiny.“

Nenapadá mě, z čeho je název odvozen, možná ohrada, ohraničení…

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, v tomo významu jsem košinu neslyšela. Místní pojmenování. Zajímavé.

Ale asociace by mohla vést k ohradě, ohraničení, překážce (špatně se ze zadních sedadel vystupuje).

před 5028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Legrační – já našel význam výrazu takový :
Košina Kamil-exekutor.

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Bubčo!!! Schválně jsem googlovala, jestli se dá tento výraz najít a protože mi vyhledávač našel samá příjmení, upozorňovala jsem zde na to, že o příjmení nejde… abyste to neměl tak lehké 🙂

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Tak to se omlouvám,poleh­čující okolnost – následek teplot = hlava-mapa.

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Nemyslela jsem to ve zlém 🙂

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Anna, omlouvám se, zapomněla jsem ještě připsat, že to nemá ani nic společného s koši. Sice staročeský slovník nemám, ale věřím vám, tak vám musím dat bod 🙂

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, dívala jsem se znova do slovníku. Všechna slova začínající na koš- souvisí s košem (i košatět – strom).
Ještě by mohlo jít o hláskovou (nářeční) obměnu slova kosina f. peruť, kosinka (toto slovo se užívalo i u nás na Hané).

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Annas, právě, že význam vůbec nevychází ze základu -koš. Možná, až řeknu odpověď, vy jej tam uvidíte, nebo si to dokážete odvodit, ale já tedy ne… Ani perutě… ještě nechám chvíli trápit ostatní…

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Annas, chtěla jsem vám odepsat na mail, ale nevím, zda, když odesílatel je odpoved@odpovedi.cz, zda vám dojde a ve vašem profilu mail neuvádíte… Určitě jej nebude chtít psát tady, ale můžu vás poprosit o zaslání na můj mail? Děkuji

před 5029 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek