1popelka1

Co znamená slovo „košina“?

Víte, co je košina, čemu se tak říká?
Ať se ptám kdekoliv v ČR, nikdo toto slovo nezná, natož aby ho používal, ale třeba se někdo tady najde. Napovím, že nejde o příjmení.
Doplňuji:
a ani to nemá nic společného s koši, materiálem na koše, proutím apod.

Nejlepší odpověď
annas

Zastaralé slovo pro košatinu – košina, -y, fem., košatina; z *košě, stsl. koša corbis.

Jinak materiál, z něhož se dělají koše. Ten kdo je vyráběl, se jmenoval košinář.

Podle staročeského slovníku.
Doplňuji:
Svou odpověď jsem napsala před dodatkem. Hledala jsem dál a našla toto ve slovenském etymologickém slovníku:

Slovo rošt, ražeň, ktorá si ho prebrala z fr. jazyka, kde v st.fr. grille, skorej graille = r/v a východiskom mu je rímske graticula, či lat. craticula, čo predstavuje dem. z cratis = plot, ohrada, pletivo, košina, prekážka. …

http://kruhy.blog­spot.com/2010/02­/etymologicky-slovnik-grc-groteska.html#uds-search-results

Další odpovědi
Bumbes

Stařeček tak říkal živému plotu a koruně stromu – košatina nebo košina.
Jestli to někdo používá v přeneseném slova smyslu někde úplně jinde, tak o tom nevím, ale v češtině je možné snad všechno, tak by mne to ani nepřekvapilo.

Jen tak mne napadlo, že by se tak mohlo říkat i překážce z živého plotu na dostihové dráze, ale je v tom proutí, tak jsem to zavrhnul…

Také se tak jmenoval můj dětský kočárek (říkala matka), ve kterém jsem jako kluk byl vožen, ale ten byl také z proutí…

Teď jsem našel kočárek trochu větší:
http://www.uluv­.sk/product/ko­sina-9663/

bubukaa

také neznám

1popelka1

Vy jste obohatili můj slovník o další významy slova „košina“, takže já vám sdělím, co košina znamená ve vedlejší vesnici. Nikde jinde toto slovo neznají, ani vesnice kousek od ní, ale říkala jsem si, že snad možná někde ano…Takže…

KOŠINA je místo, prostor v autobuse – jde o 5 posledních zadních sedadel vedle sebe. Příklad: „Kam si sednem?“ „Do košiny.“

Nenapadá mě, z čeho je název odvozen, možná ohrada, ohraničení…

annas

Popelko, v tomo významu jsem košinu neslyšela. Místní pojmenování. Zajímavé.

Ale asociace by mohla vést k ohradě, ohraničení, překážce (špatně se ze zadních sedadel vystupuje).

anonym

Legrační – já našel význam výrazu takový :
Košina Kamil-exekutor.

1popelka1

Bubčo!!! Schválně jsem googlovala, jestli se dá tento výraz najít a protože mi vyhledávač našel samá příjmení, upozorňovala jsem zde na to, že o příjmení nejde… abyste to neměl tak lehké 🙂

anonym

Tak to se omlouvám,poleh­čující okolnost – následek teplot = hlava-mapa.

1popelka1

Nemyslela jsem to ve zlém 🙂

1popelka1

Anna, omlouvám se, zapomněla jsem ještě připsat, že to nemá ani nic společného s koši. Sice staročeský slovník nemám, ale věřím vám, tak vám musím dat bod 🙂

annas

Popelko, dívala jsem se znova do slovníku. Všechna slova začínající na koš- souvisí s košem (i košatět – strom).
Ještě by mohlo jít o hláskovou (nářeční) obměnu slova kosina f. peruť, kosinka (toto slovo se užívalo i u nás na Hané).

1popelka1

Annas, právě, že význam vůbec nevychází ze základu -koš. Možná, až řeknu odpověď, vy jej tam uvidíte, nebo si to dokážete odvodit, ale já tedy ne… Ani perutě… ještě nechám chvíli trápit ostatní…

1popelka1

Annas, chtěla jsem vám odepsat na mail, ale nevím, zda, když odesílatel je odpoved@odpovedi.cz, zda vám dojde a ve vašem profilu mail neuvádíte… Určitě jej nebude chtít psát tady, ale můžu vás poprosit o zaslání na můj mail? Děkuji