Hurynka

Co znamená slovo idea?

Nejlepší odpověď
annas

Idea je:

  1. základní, vůdčí myšlenka, zásada – mravní idea, idea demokracie
  2. pojem, představa – idea spravedlnosti
  3. myšlenka, nápad – to je dobrá idea, fixní idea = pevná, stálá, utkvělá představa

Doplňuji:
Podle SSJC

Další odpovědi
kenyrts

Idea (řecké idea nebo eidos) znamená původně podobu, vzhled; v současné češtině nejčastěji znamená:

představu, myšlenku;
nápad, záměr, projekt.
Představovaná nebo zamýšlená dokonalá podoba takového záměru, k níž by praktická realizace měla směřovat nebo jíž se skutečnost poměřuje, se nazývá ideál a odtud i přídavné jméno ideální.