bobánek

Co znamená slovo hemodialýza?

Nejlepší odpověď
iceT

http://www.ne­frologie.eu/cgi-bin/main/read­.cgi?page=hemo­dialyza

Další odpovědi
quentos

předpona „hemo-“ znamená krev, jde tedy o dialýzu krve. Dialýza = odstraňování zplodin látkové přeměny zadržovaných v organizmu při selhání ledvin. Dialýza též znamená „rozklad“, ale zde bude pravděpodobnější první z uvedených významů.

Slovník cizích slov ED, upraveno

panenka

Hemodialýza neboli krevní dialýza je čištění krve při selhání ledvin pomocí přístroje zvaného dialyzační monitor. U vleklého (chronického) selhání ledvin se provádí dlouhodobě několikrát týdně. Velmi často se také používá k očištění krve u náhlého (akutního) selhání ledvin. U nás je to nejčastěji používaná metoda náhrady funkce ledvin. V některých zemích se ale používá méně často a nemocní si běžně volí peritoneální (břišní) dialýzu. Záleží to kromě volby pacienta i na místních zvyklostech, na zkušenostech ošetřujícího lékaře a na dostupnosti té které metody (včetně vzdálenosti do dialyzačního střediska).

Zdroj: http://www.ne­frologie.eu/cgi-bin/main/read­.cgi?page=hemo­dialyza

hanulka11

Hemodialýza je metoda odstraňování odpadních látek jako např. draslík, močovina, a nadbytečné vody z krve při selhání ledvin. Hemodialýza je jednou ze tří terapií náhrady funkce ledvin (dalšími dvěma jsou transplantace ledvin a peritoneální dialýza

Zdroj: podle wikipedie