Co znamená slovo ,, daje"?

Nevíte??

Nejlepší odpověď
annas

I když jste neuvedl kontext, bude to zřejmě tvar přechodníku přítomného.

Tedy přechodhík od slovesa dát. Totiž sloveso dát je obouvidové, převážuje dokonavost, ale výjimečně může být i nedokonavé. .

Nevím, zda znáte pojem přechodník – přítomný se tvoří od sloves nedokonavých, minulý od sloves dokonavých. Je to delší vysvětlování, takže vložím odkaz.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=590
-
Sloveso dát může být:

  1. dokonavé – třeba dát, darovat, někomu knihu. –

Přechodník minulý je pak dav, davši, davše.

  1. nedokonavé – to dá ještě mnoho práce = žádá si: děti dají mnoho starostí = působí

Přechodník přítomný: archaicky dada, dadouc, dadouce; nověji daje, dajíc, dajíce. Tento tvar už slovníky neuvádějí.

.

Další odpovědi
honza19hk

zeptej se čmoudů,to bude jejich slovo. Řekl bych, že to je ale to samý jako davaj.

Zaibatsu

Daje pět korun vágusovi?