Kelt

Co znamená sloveso uhlídat?

Například při poslechu koled – Ježíška pak uhlídáme, nebo v Prodané nevěstě je to také použito. Patrně to bude něco jako dívání. Dříve jsem si myslel, že se někomu dává uhlí – cha cha. Jak to je.
Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso má několik významů.. Pro různé podoby se pak ustálily rozdílné významy. Společný základ je pro slovesa hlídat, hledět, hledat a jejich odvozeniny.
J. Rejzek: Etymologický slovník

Zkuste si podle kontextu dosadit sám.

"A. . Uhlídati

  1. zrakem postihnouti, zpozorovati.
  2. poznati něco, přesvědčiti se o něčem.
  3. v ust. spoj. uhlídáme vyjadřuje nedůvěru n. pohrůžku. „Nevím, půjde-li to; ale uhlídáme.“
  4. uhlídati se (s kým) hovor. setkati se, shledati se s někým.

B.
1.uhlídati (koho, co, řidč. koho, čeho), uhlídati se (koho, čeho) dosáhnouti výsledku při střežení, vykonati s úspěchem, dozor na někoho n. něco.
2. uhlídati (čas, chvíli a p.) vyčíhati, pozorováním vyčkati příznivý okamžik, dočekati se.
3. (čeho), uhlídati se (před čím) střežením zabrániti něčemu, pozorností se uvarovati něčeho"

Tolik z PSJC

--
Dnes nejčastěji = dát pozor, ochránit, aby se něco nestalo, neztratilo ap., vykonat s úspěchem dozor nad někým, něčím
http://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/uhl%C3%AD­dat

Další odpovědi
Drap

Ano je to tak. Uhlídat – uvidět – vidět. I čeština se mění