Domin58

Co znamená rčení Klanění se zlatému teleti ??

Nejlepší odpověď
fcoop

Zatímco byl Mojžíš pryč, Izrael na něj s úzkostlivým napětím čekal. Lidé toužebně vyhlíželi jeho návrat. V Egyptě byli zvyklí na hmotné zpodobení božstva. Proto pro ně bylo těžké důvěřovat neviditelnému Bohu. Stali se závislými na Mojžíšovi, který povzbuzoval jejich víru.........­.............­.............­... a Mojžíš se stále nevracel. Mnohým v táboře se zdálo, že je vůdce opustil, nebo že byl pohlcen spalujícím ohněm.
Během tohoto období čekání měli čas přemýšlet o Božím zákoně, který slyšeli, a připravit svá srdce k přijetí dalšího zjevení, které by jim Bůh mohl dát. Kdyby byli usilovali o jasnější pochopení Božích požadavků a pokořili svá srdce před Hospodinem, byli by uchráněni před pokušením....­.............­............. Někteří navrhli, aby se vrátili do Egypta. Ať už půjdou vpřed do Kenaanu, či zpět do Egypta, davy se rozhodly již déle nečekat na Mojžíše.

Tito „přimíšenci“ jako první popustili uzdu reptání a netrpělivosti a byli vůdci odpadnutí. Mezi předměty, které Egypťané považovali za symboly božství, patřil býk nebo tele.
Zdálo se, že zástup ovládá slepé, nerozumné šílenství. Někteří zůstali věrní své smlouvě s Bohem, ale většina se přidala k odpadnutí. Někteří z těch, kdo se odvážili postavit se proti návrhu zhotovit sochu a uctívat ji, byli napadeni a nakonec přišli o život.

Áron se bál o svou vlastní bezpečnost, a místo aby se šlechetně postavil za Boží čest, podřídil se žádosti davu. Ochotně se vzdali svých ozdob a Áron z nich odlil tele, které znázorňovalo egyptské božstvo......­.............­.............­...Lidé volali: „To je tvůj bůh, Izraeli, který tě vyvedl z egyptské země.“ (Ex 32,4) Áron zbaběle dovolil tuto urážku Hospodina. A když viděl, s jakým uspokojením byl zlatý bůh přijat, vybudoval před ním oltář a prohlásil: „»Zítra bude Hospodinova slavnost.« Nazítří za časného jitra obětovali oběti zápalné a přinesli oběti pokojné. Pak se lid usadil k jídlu a pití. Nakonec se dali do nevázaných her.“ (Ex 32,5.6) Oddali se obžerství a smyslným rozkoším.

Náboženství, které lidem dovoluje oddat se sobeckým a smyslným požitkům, je mezi lidmi oblíbeno stejně dnes, jako tomu bylo za dnů Izraele. Dodnes jsou v církvi přizpůsobiví Áronové, kteří se poddají přáním neposvěcených jedinců, a tak je podporují v hříchu.....­.............­........atd.

http://www.bi­bletv.cz/pribe­hy-z-bible/zlate-tele

Další odpovědi
marci1

Klanění se zlatému teleti znamená postavení zlata a peněz na nejvyšší příčku lidského snažení, jako nejvyšší hodnoty v lidském životě.

anonym

Jde o posměšné vyjádření toho, že namísto na duchovno se společnost (lidstvo) zaměřuje na materiální hodnoty – např. že Vánoce nejsou svátky „klidu a míru“, ale spíše obžerství a mamonu…
Původ tohoto rčení je v (dějinách) Judaismu – což můžeme pokládat za fakt, že podobnými pocity (a problémy) trpí lidstvo už hezkých pár tisíc let.
😉

arygnoc

mamon.

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ma­mon