jirka F

Co znamená rčení když se nechce tak je to jako když se nemůže ?

chci se zeptat co tohle znamená protože mě v pátek paní učitelka skoro neuznala od paní doktorky obvodní poukaz na to že mám při tělocviku odpočívat, tak řekla že jí to je na nic že to nepřečte a pak když jsem jí řekl že přinesu kdyžtak závěrečnou zprávu z nemocnice tak už řekla že jo klidně že když budu unavený tak si můžu jít sednout no a právě pak večer mi mamka řekla tohle že kyž se nechce tak je to jako když se nemůže co to teda znamená

Nejlepší odpověď
gecco

Rčení „když se nechce je to horší, než když se nemůže“ jednoduše znamená, že ten, kdo nemůže, se aspoň snaží.
Ten, komu se nechce ani to ne.

Další odpovědi
led

mamka sa bude asi na mňa hnevať…
medzi „nemôcť“ a „nechcieť“ je veľký rozdiel…
Keď niečo nemôžem (dokázať), ešte nemusí znamenať, že to nechcem (dokázať).
Ale, ak niečo nemôžem, aj keď chcem, tak to jednoducho nemôžem.
Ale, ak niečo nechcem, neznamená to, že nemôžem. Jednoducho to nechcem.
… podobne je na tom aj slovo – „nedá sa“ – (bežná výhovorka)
mnohokrát je možné miesto „nedá sa“, použiť „dá sa, ale iným spôsobom“, alebo „dá sa, ale ešte sa neprišlo na to, ako sa to dá“ ale ak niečo nechceme, jednoducho povieme „nemôžem, nedá sa“…