Kulpix

Co znamená řadit s meziplynem?

  • ||-

Nejlepší odpověď
anonym

Meziplyn je způsob vyrovnávání otáček převodovky a motoru při řazení rychlostních stupňů, zejména dolů. Tento postup se používal v minulých letech v nákladních i částečně osobních automobilech. Dnes se používá mezi závodníky. V osobních i nákladních vozech byl nahrazen synchronizací.

Další odpovědi
anonym

Když se řadí z vyšší rychlosti na nižší (ze čtyřky na trojku, z trojky na dvojku) tak se vymáčkne spojka, řadící páka se dá na neutrál, spojka se pustí, přidá se plyn, opět se vymáčkne spojka a zařadí se nižší rychlost.
U dnešních moderních aut už to není potřeba, toto se dělalo u starších nákladních aut (Praga V3S, Tatra 111, Praga S5T a používali to i u autobusů).
Bylo umění dát ten správný meziplyn, začátečníci to museli dělat nakolikrát než se podařilo zařadit nižší stupeň.

cukrar

Kupliku, spojením dobrých odpovědí od barbakana a lahnyho, odstraněním malinkých nepřesností, dostanete vynikající odpověd.

honza19hk

je to pro vyrovnání otáček,měly to třeba tatry, vojenská technika, a dříve i vetšina nákla´dáků. dneska se to moc nepoužívá, byť to stále lze spatřit.
např na mý tatře 813 8×8 to je a má to svoje výhody.