co znamená průměrný denní obrat?

Odpovědi
mlm

Např.kolik vložím ráno do pokladny a večer sečtu.To je obrat třeba v obchodě.POZOR! Obrat není zisk.Počítá se do toho třeba za ten den proplacení faktur dodavatelům atp.-to je denní obrat.

standa

Těžko konkrétně odpovídat bez znalosti bližšího kontextu k ukazateli ´obrat´.

Zkusím tedy odpovědět na příkladu, kdy pod pojmem ´obrat´ mám na mysli TRŽBY V MALOOBCHODĚ (např. prodejna knih) :

Za měsíc únor 2010 bylo v této ilustrativní prodejně prodáno zboží v celkové hodnotě 250.000 Kč (pro zjednodušení odhlédněme od DPH). V prodejně je 6-ti denní pracovní týden, takže se jednalo o 24 pracovních dní.

Průměrný denní obrat je pak 10.417 Kč (250.000 : 24)

Obdobně lze vypočíst hodnotu „denního průměru“ u různých kategorií ukazatele OBRAT, kterými mohou být:

  • součet položek zapsaných na jeden účet
  • množství přijatých finančních prostředků v hospodaření ekonomického subjektu

Kromě obratu tak, jak je popsán výše, známe také pojem obrat účtu, přesněji obrat strany účtu. Obratem strany (tj. strany Má dáti nebo strany Dal) příslušného účtu je součet všech na příslušnou stranu zaúčtovaných částek za sledované období. Do takto chápaného obratu se nezapočitává počáteční stav účtu.