Retko

Co znamena profilace knihovnich fondu??

Nejlepší odpověď
annas

profilace – vývoj, tříbení vlastností (zbavení se toho, co je nežádoucí, zdokonalovat stávající atd., vytváří se určitý profil knihovny (obraz, obrys).

Knihovny kupují knihy vzhledem k finančním prostředkům, ale zaměřují se především na ty knihy, které čtenáři žádaji a vypůjčují si je. Snaží se vyhovět požadavkům čtenářů, aby měli větší počet výpůjček. Takže profilací vytvářejí určitý obraz o knihovně, o fondech, které v knihovně jsou.

Knihovna vysvětluje takto:
Velmi diskutovaná je otázka profilace knihovních fondů. Na jedné straně jsou kvalitní fondy s trvalou hodnotou, které jsou však spíše archivní záležitostí, a na straně druhé populární a čtenáři převážně žádaná literatura krátkodobého charakteru. Ať se nám to líbí, nebo ne, i my se musíme chovat „tržně“ a preferovat knihy žádané a čtené, které nám tzv. udělají výpůjčky. Můžeme při tom využít i jiné zdroje, např. dary od čtenářů – přečtené časopisy a ženská literatura. Nesmíme však zapomínat na nákup regionální literatury, která je ve fondech místních knihoven nezastupitelná, a na populárně-naučnou literaturu dle zájmu čtenářů příslušné knihovny. I malá knihovna by měla mít k dispozici základní encyklopedie, které na rozdíl od internetu poskytují ověřené informace.

http://www.svkhk­.cz/Pro-knihovny/Zpravodaj-U-nas/Tisk-clanku.aspx?id=1170