Lucyfer

Co znamená pranostika: „Lucie noci upije a dne nepřidá“?

Musím se zeptat, neboť mě rozčiluje, že mi to nedává smysl… :D

Původně přísloví, ale je to pranostika.

Nejlepší odpověď
johana 56

Přidám ještě jedno zajímavé vysvětlení, viz ‚Upřesnění‘

http://druido­va.mysteria.cz/KEL­TSKY_ROK/Luci­e.htm

Další odpovědi
Kepler

Chápu tvůj zájem, protože tvůj nick (správně Lucifer) má stejný základ a původ jako jméno Lucie.
Když se ještě používal Juliánský kalendář, pranostika zněla „Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc“. Bylo to tím, že tehdy svátek Lucie skutečně vycházel na nejdelší den v roce. Po zavedení Gregoriánského kalendáře ale tato věta pozbyla smyslu. Vytvořila se tedy pranostika nová. 13. prosince totiž Slunce vychází stále o něco později, u nás asi v 7h 50min, a pokračuje to tak zhruba až do 1. ledna dalšího roku.
Zajímavostí je, že západ Slunce od tohoto dne ale nebude dříve (15:58hod). Další den nastane setmění o nějakou tu sekundu později, ale i když Slunce začne zapadat později, stále bude ještě i později bude vycházet. Ranní zpoždění východu bude větší jak zpoždění západu, den se bude stále ještě zkracovat a proto tedy „noci upije, ale dne nepřidá“.

Zdroj: http://www.bam­biklub.cz/cla­nek-176-Lucie-noci-upije-dne-neprida

annas

Ale dává to smysl. Jen je třeba, abyste si uvědomila, že od letního slunovratu se den zkracuje o minutu a noc se prodlužuje.. Od zimního slunovratu zase naopak, den se o minutu prodlužuje a noce se krátí.
Při letním slunovratu je nejdelší den a nejkratší noc.
Při zimním je noc nejdelší, den nejkratší.

Lucie má svátek 13. prosince, to se začne pozvolna prodlužovat odpoledne. Jenže toho si málokdo všimne, že je noc o několik minut kratší a den delší. Slunce během dne déle svítit nebude, ale bude o minuty sice zapadat později, ale ráno ještě stále později vycházet, a to až do zimního slunovratu.

Takže proto Lucie noci upije – zkrátí ji o nějakou minutu, dne nepřidá – toho si nevšimneme.

Při zimním slunovratu se délka slunečního dne začne prodlužovat a krátit noc. S tím souvisejí další pranostiky – „Na Boží narození o bleší převalení.“

1. ledna už je opět den delší – „Na Nový rok, o slepičí krok“,„Na Tři krále, o krok dále "."Na Hromnice, o hodinu více. “

Tak se neustále prodlužuje den, až se dostaneme přes jarní rovnodennost do června, k letnímu slunovratu a den se začne o minutu krátit, noc prodlužovat, přes podzimní rovnodennost – vše pokračuje až k zimnímu slunovratu.

„Podle astronomů je to způsobené geometrií dráhy Země kolem Slunce a příklonem či odklonem zemské osy ke Slunci“.
http://www.ty­den.cz/rubriky/ve­da/lucie-noci-upije-a-dne-neprida-stmivat-se-zacne-pozdeji_255030.html

Pověru u Lucii najdete v odkazu výš.. Sv. Lucie je uctívána jako patronka švadlen a kočích, český lid ji v minulosti považoval za ochránkyni proti čarodějnicím, a proto v tento den docházelo k „pálení čarodějnic“ (např. na Radhošti)."

Kvůli tomu se tento den dostal do pranostik a pověr,, navíc souvisí se starým kalendářem, kdy se 13.. prosinec uváděl jako den zimního slunovratu. Toto tvrzení se ukázalo jako chybné -juliánský x gregoriánský kalendář.

"Víme, že zimní slunovrat, (okamžik, kdy Slunce vstupuje ze souhvězdí Střelce do souhvězdí Kozoroha) nastává 21. nebo 22. prosince.
Jak s tím ale souvisí pranostika vztahující se k 13. prosinci: „Lucie noci upije, ale dne nepřidá“? Při vysvětlení se musíme obrátit zpět k reformám kalendáře a zavedení přestupných roků.

Protože juliánský kalendář, v němž juliánský rok trval 365,25 dne, se proti skutečné době rotace se lišil o 11 minut a 14 sekund. Ve středověku se už sluneční a zavedený juliánský kalendář rozcházely natolik, že zimní slunovrat připadl na sv. Lucii (13.12.). Když se v 16. století provedla změna kalendáře a zavedl se tzv. gregoriánský (papež Řehoř XIII, r. 1582) a provedlo se vypuštěním 10 dnů z kalendáře původního (5. až 14. 10.), zimní slunovrat se posunul na 21. prosince.

Ale přísloví, i když zdánlivě neopodstatněné, zůstalo a cituje se s oblibou dodnes" atd..
http://old.zsdo­brichovice.cz/pro­gramy/dejepis/ka­lendare/soubo­ry/gregor.htm

Rokio

http://www.zla­tokop.cz/ckz/clan­ky/cesky/Synek/1Lu­cieNociUpije.htm

iceT

Lucie, noci upije – zkrátí se noc
ale dne nepřidá – dne, chceš-li světla nepřibude

anonym

Většina těchto podobných hovadin nedává smysl.

Kepler

annas: jen upřesním – geometrie dráhy Země kolem Slunce na to nemá vliv, pouze sklon (23,5 st.) zemské osy k rovině oběžné dráhy Země – ekliptice.

annas

Ad Kepler,

citaci mám v uvozovkách, odkaz jsem vložila, takže pokud mají v textu nepřesně, nevím.

annas

Že by se astronom mýlil?

Tato „asymetričnost“ je podle astronoma Miloše Tichého způsobena geometrií dráhy Země kolem Slunce a příklonem či odklonem zemské osy ke Slunci."
Zdroj: http://www.de­nik.cz/z_domo­va/lucie-je-svatek-ktery-prodlouzuje-odpoledne.html