nnykyna

Co znamená přísloví čiň čertu dobře, peklem se ti odmění?? Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Je to rčení. Lidé by si měli nezištně pomáhat, třeba radou či jinak. Ale ne všichni chápou, že není správné jen brát, ale i oplácet, tedy pomáhat. Nepoděkují, považuji pomoc za samozřejmou.

Pokud sami něco potřebují, nebojí se kohokoliv požádat, ale když potom někdo jiný žádá o pomoc je, vymlouvají se všelijak nepomohou.

Příklad: Někomu půjčím peníze, ale když je budu na oplátku potřebovat já, odmítne mě.

Nebo dary na Charitu, dáme, ale máme jistotu, že se dostanou tomu, konu byly určeny?.

Dobro = pomoc – se odplácí zlem, tedy nevděkem, někdy závistí atd.= peklem.

Další odpovědi
briketka10

když např.někomu pomáháš
ten Ti nikdy nebude za Tvou
pomoc vděčný a ještě Tě i
může u někoho pomluvit a
vše se obrátí ve Tvůj neprospěch..

Drap

Podle mne je to obdoba rčení "Za dobrotu na žebrotu "
Ne vždy je vhodné za každých okolností konat dobré skutky. U některých lidí to může být zneužito.

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cin-certu-dobre-peklem-se-ti-odmeni-ale-kuze-cinit-neumi

orwell

Vyjadřuje jinými slovy, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

anonym

Peklo je na zemi a čertů je málo.