briketka10

Co znamená přesně název Blob ? na Wiki jsem našla toto a tento článek: Děkuji..

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/BLOB
http://zpravy­.idnes.cz/kaplic­keho-blob-stoji-v-brne-na-zastavce-mhd-loosova-na-lesne-prm-/domaci.aspx?c=A110920­_153734_brno-zpravy_dmk
dnes o něm mluvili v TV novinách v
souvislosti s Kaplického knihovnou..

Nejlepší odpověď
annas

Blob = název pro Kaplického chobotnici Význam – něco, co má otvory, díry, skrvrny, kapky . Překlad z angličtiny.

http://transla­te.google.cz/?sou­rce=osdd#auto/cs/blob
Doplňuji:
Na stránce Archiwebu jsem našla vysvětlení pojmu. Blob je krycí název.

http://www.ar­chiweb.cz/buil­dings.php?acti­on=show&id=1147&com­ments=show

Pro tuto architektonickou módu se ustálil výraz „blob“, který v překladu znamená cosi jako „kapka“ či „výron“ – tj. jakýsi způsob ejakulace architekturou.

Blob nedefinuje sám sebe v tektonických kategoriích měřitelného prostoru sloužícímu té či oné funkci, blob chce být funkcí sám o sobě, chce být událostí, chce být tím, čemu se v anglosaské terminologii říká „event“. Tím se z architektury, která jako kulturní počin definovala svůj smysl mimo jiné i jistou permanencí, stává přechodná, tj. semipermanentní ideologicky motivovaná událost.

Další odpovědi
anonym

Blob může mít více významů – v souvislosti s projektem Jana Kaplického se mi nejvíce ´pozdává´ „kaňka“.
A líbí se mi i ten projekt.
😉

magorvkleci

snad je to tam vysvětleno, i když v přeneseném významu na volnou datovou strukturu – já bych řekl chuchvalec nebo cákanec, beztvará hrouda, améba, chrchel

dnes nejspíš označení pro objekty extrémního trendu tzv. organické architektury, jejichž autor se snaží překvapit tím, že zdánlivě popře tradiční konstrukční omezení staveb, v podstatě ale vždycky na úkor ekonomiky investice i ekonomiky provozu objektu a dokonce i na úkor praxe a komfortu jeho používání

sama organická architektura přitom vznikla z přesně opačných důvodů

arygnoc

niečo rôsolovité, rôsolovitého tvaru, beztvaré.

odvodené od anglického názvu blobfish.

blobfish
Psychrolutes marcidus
blobfish
● sliznatá ryba.
Žije u pobrežia Austrálie a Tasmánie.
Jej koža má nižšiu hustotu ako voda, takže sa v nej vznáša.
Nemá svaly.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=blob­fish

annas

Ad arygnoc. Volala jsem do ÚJCAV a ptala se na blob. Potvrdili, že pochází jen od slova blob, že nemá výraz žádný vztah k rybě, ale znamená kapka, hrudka, skvrna.
Jak sem uvedla v dodatku, obecně jde o styl v architektuřej, nikoliv jen o pojmenování Kaplického chobotnice. .

annas

Blob architektura není pouze Kaplického knihovna

Jedním ze stylů novodobé architektury je i tzv. blob architektura, blobitektura nebo blobizmus. Termín blob poprvé použil architekt Greg Lynn, když v roce 1995 pomocí softwarového programu experimentoval s tzv. metaballs. Netrvalo dlouho a architekti začali využívat software pro tvorbu zcela ojedinělých forem nábytku.

Za ikonu blob architektury je považován Kunsthaus (2003) ve Štýrském Hradci v Rakousku. Nová budova Muzeua moderního umění si prošla složitou historií, realizace naprosto atypické stavby nemusela vůbec proběhnout. Naštěstí památková péče souhlasila se začleněním do historické části města a za svůj čin se nemusí vůbec stydět.

http://www.4stav­.cz/blob-architektura-neni-pouze-kaplickeho-knihovna_4c2816

gagaga

an., vy jedna popleto ! :)
oni vam to tam potvrdili, protoze v zivote nevideli me !;(

ale ary to psal cele o me..!
jen to napsal tak nejak " zaobalene " , aby se me to nedotklo ..
a i tou rybou jsem..pise : sliznata ryba !! , ktera nema ani svaly ..proste je to cele o me .. ;((

  • iv-

gagaga

rôsolovité, rôsolovitého tvaru, beztvaré. ??

takze neco jako ja ! ;(

  • iv-

arygnoc

chcelo by to potom iný nick:

blobloblob.

ale aj tak naj je -iv-.

;)

gagaga

🙂

briketka10

arygnocu

jo jo ta ryba zvítězila v soutěži
o nejošklivější zvíře na světě :
http://hobby.id­nes.cz/soutez-o-nejosklivejsi-zvire-sliznata-ryba-fze-/hobby-mazlicci.aspx?c=A130913­_144109_hobby-mazlicci_skr

briketka10

no mně vůbec nenapadlo si ten název
překládat moc Vám všem děkuju, ještě
počkám na další odpovědi a pak uzavřu
díky, díky 😁

annas

Toto jsem našla ve slovníku, který uvádí výrazy nespisovné. Neupravuji překlad.

blobfish

  1. ohrožené želé jako zvíře na dně moře, které je známé pro své zdánlivě smutné a depresivní výraz obličeje.
  2. fyzická osoba, která má bydliště v nekompetentní stavu bytí

Stránka 3) fyzická osoba, která vypadá jako střední, rozzlobený, a / nebo zablokování

  1. Co blobfish! Vždycky zticha ve svém pokoji je neproduktivní.
  2. Nejste reagovat na mých textů nebo volání. Proč jsi tak blobfish pro mě?

http://www.ur­bandictionary­.com/define.php?ter­m=blobfish