Elda Trnimir

Co znamená pojem „tuberický“?

Nikde na internetu ani ve slovníku spisovné češtiny, jsem nic nenašel… Nevíte, co znamená, např. když se řekne tuberický kašel?

Nejlepší odpověď
jáára

jako když máš tuberu. kašle jak tuberák. nikdy si to neslyšel?

Elda Trnimir

Jo ták, na tuberkulózu se používá vlastně i označení tubera → vznikne příd. jm. tuberický :)… Díky!

annas

Je to výraz nespisovný, proto jste nenašel v žádném jazykovém slovníku. Není rovněž správně utvořený. . Přípona – cký se používá jen u příd. jmen, která se odvozují od podst. jmén zakončených na -k. Tubera to není a nějak postrádá -i.

Když už nespisovný tvar, tak tuberácký kašel – tvar odvozený od tuberáka.

Elda Trnimir

Parádně vysvětleno, děkuji!

annas

Není zač. 🙂