Achilles

Co znamená pojem kultura?

Nejlepší odpověď
annas

Je několik definic kultury. Záleží na tom, z jakého pohledu se na ni díváme.
Syntetizující definice kultury by mohly znít takto:

  1. Kultura se skládá z duchovních ideálů a vzorů chování předávaných symboly, představuje rozličné výsledky lidské činnosti.
  2. Kultura je souhrn duchovních a materiálních činností, výtvorů a hodnot určitého společenství v prostoru a čase.
  3. Kultura je specificky lidský způsob existence, jenž se uskutečňuje v rovině racionálního, etického a estetického poznávání, osvojování a přetváření světa.

Pojem kultury se ustálil ve dvou základních pojetích: v širším (antropologickém) je souborem objektivovaných výsledků lidské činnosti;
v užším se jedná o tzv. duchovní kulturu, která vytváří prostředky a podmínky pro rozvoj a činnost lidí a pracuje svým způsobem “do zásoby”. Jejími součástmi jsou např. jazyk, mýtus, náboženství, umění, filozofie, společenské vědy v jejich bezprostřední formě každodenního života. Ovšem jádro kultury tkví v idejích a hodnotách.

Více o kutuře – viz odkaz.
https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:L_327aZ­Wq8wJ:https://is­.muni.cz/th/35061­2/pedf_b/BP__Zel­nickova_350612­.txt+&cd=1&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&client=fi­refox-b
Doplňuji:
Ještě přidám definici podle SSČ:

1. soubor výsledků tělesné a duševní činnosti utvářející lidskou společnost: např. duchovní kultura = výsledky činnosti v oblasti vědy, umění a společ. života v různých historických období (antická, středověká atd.).
nebo materiální kultura = materiální hodnoty vytvořené především výrobní činností v určité epoše (k. doby kamenné, železné atd.),
případně jazyková kultura = úroveň péče o spisovný jazyk, jeho vytříbenost atd.

2. plodina, pěstovaný porost – např. lesní porost. To byl původní význam kultury = tedy „co je pěstováno“ = pěstování užitkových plodin.