mandarinka42

Co znamená pojem babylonská věž?

Doplňuji:
Znám tento biblický příběh a nespala jsem ve škole, jen jsem si chtěla ověřit jestli tento pojem nemá více významů jako např. Don Quijote a donkichot…

Nejlepší odpověď
annas

Pojem babylonská věž, Babylon.

To je místo zmatků, bludiště; něco nepřehledného, směsice, spleť.

Souvisí se stavbou Babylonské věže. Cíl – postavit věž až do nebe. Trestem bylo zmatení jazyků. Od té té doby lidé hovoří různými jazyky.

Další podrobnosti v odkazu

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Babylonsk%C3%A1%20v­%C4%9B%C5%BE

Z Biblických příběhů Ivana Olbrachta.

Tři byli synové Noemovi. Sem, Chám a Jáfet. Sem měl pět, Chám čtyři a Jáfet dokonce sedm synů. Jejich pokolení se rozprostřela po zemi a zalidnila ji. Byl pak tehdy jen jeden jazyk a jedna řeč. Stalo se, že našli dobré pastviny v zemi Sinearu, a bydlili tam ve stanech. Za čas si řekli, že by mohli vystavět město a věž, jejíž vrcholek by dosahoval až k nebi. Tak by se stali slavní. Ale Bohu se jejich plány nelíbily, a proto sestoupil z nebes. Bůh si řekl, že jim zmate jejich jazyky, aby jeden řeči druhého nerozumněli. Učinil tak, a když lidé stavějící věž na sebe hovořili, nepoznal nikdo smysl toho, co k němu mluvil druhý. Museli nechati stavění a Hospodin je jako národy různých jazyků rozptýlil po celém světe. Proto se tomu místu, kde Bůh zmátl jazyky, říkalo Bábel – zmatení.

http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/ivan-olbracht/staveni-veze-a-zmateni-jazyku-biblicke-pribehy.html#ix­zz2jPoLABud

Další odpovědi
led

Babylonská veža podľa Biblie, stavba ktorou sa človek chcel rovnať Bohovi. Aby nedokázal stavbu postaviť, Boh zamiešal staviteľom Veže jazyky, aby sa nedohovorili na ďaľšom postupe.
Spisovateľ – fantasta Däniken zas tvrdí vo svojich pseudovedeckých knihách, že Babylonská veža bola jedným zo symbolov stretnutia pozemšťanov s mimozeemšťanmi.
Stavať Babylonsku vežu, vytýčiť si cieľ, ktorému nik nerozumie…
Doplňuji:
Nemyslím, že Babylonská veža, pyramídy (Egypt, Mezoamerika), Baalbecká náhorná plošina, megakresby (Biely kôň v Anglicku,obrazce v Nazco),… boli bezvýznamové stavby (nepíšem bezvýznamné, ale bezvýznamové). Nejaký význam mali, len my sme ho dodnes neodhalili, preto sa nám ich tvorba môže zdať ako veľká a zbytočná činnosť.

Drap

Zde:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ba­bylonsk%C3%A1_v%C­4%9B%C5%BE

elektrikář

Tak nám někdo ve škole nedával pozor. Šlo o stavbu vysoké věže, která měla sahat až do nebe. Jelikož se to bohu nezdálo Popletl stavitelům jazyky aby se nemohly domluvit, a pokračovat ve stavbě.V dnešním kontexu je to velká a zbytečná činnost