co znamená po právní stránce nabití právní moci

dne 25.7.2oo9 JSEM DOSTAL POKUTU A BYLY MI SEBRÁNY DVA BODY S TÍM,ŽE MĚ BUDOU ODEČTENY PO ZAPLACENÍ POKUTY SLOŽENKOU ,KTEROU MÁM ZAPLATIT DO PATNÁCTI DNŮ. pAK MI BUDOU ODEČTENY BODY.Bzlo mi řečeno,že body budou odečteny po nabití právní moci.Chtěl bych se zeptat co slovo po nabití právní moci znamená.Myslím si,že je to až po zaplacení pokuty(to jest,když zaplatím pokutu třeba 8:8:2009 tak až po té době mě budou odečteny body.

Nejlepší odpověď
standa

Ve vaší otázce je několik nepřesností:
BYLY MI SEBRÁNY DVA BODY…

  • body se neberou, nýbrž přidělují a když jich nasbíráte 12, tak máte určité problémy, když naopak rok sekáte latinu a žádná bodík si nepřipíšete, tak se vám 4 body odečtou (samožejmě když už nějaké máte 🙂

ŽE MĚ BUDOU BODY ODEČTENY PO ZAPLACENÍ POKUTY…

  • (ne)zaplacení pokuty nemá vliv na přidělení bodů

ŽE NABYTÍ PRÁVNÍ MOCI ZNAMENÁ AŽ PO ZAPLACENÍ POKUTY…

  • platba/neplatba není vůbec podstatná, body jsou přiděleny zpravidla do 5 prac.dní ode dne, kdy bylo doručeno patřičné rozhodnutí nebo oznámení o pravomocné sankci za přestupek

Proti záznamu o přidělení bodů můžete uplatnit námitky, ale o udělených bodech jste informován až po dosažení 12 bodů. Podání námitek v zákonné lhůtě (30 dní od přestupku) má ale odkladný účinek, tzn. že body nejsou přiděleny do doby než se námitky prošetří.

Btw: informace o změně a aktuálním stavu bodů nejsou řidičům oznamovány a nejsou mu dostupné ani prostřednictvím on-line informačního systému, je nutné se dotázat přímo na dopravních referátech příslušných magistrátů.

Dovolím si odhadnout, že když jste 25.7. spáchal přestupek a nevznesete žádné námitky a je jedno zda zaplatíte či nikoli (ale doporučuji zaplatit) tak se vám bodíky připíší asi tak do konce prázdnin. Když pak do 25.7.2010 nes­pácháte žádný jiný dopravní přestupek, tak vám ty body smáznou.

Další odpovědi
Jarda

Nabyti pravni moci znamena, ze rozhodnuti od toho dne je platne. Pred nabytim pravni moci se muzete napriklad odvolat, apod. Po nabyti uz je rozhodnuti platne a nic s tim nenadelate.

Lencis

Plně souhlasím se Standou.

Rozsudek obecně nabývá právní moci uplynutím odvolací lhůty.

Na odkaze je zdarma je stažení prográmek pro výpočet datumu nabytí právní moci.

Zdroj: http://www.ini­soft.cz/detail­novinky.php?id=71&v­erejna=0