konemy

Co znamená píseň Morituri Te Salutant?

Zjistila jsem jen význam samotného názvu, ale nic víc. Vůbec nechápu, o čem je. Co jako znamená „mosazná včelka od vlkodlaka“? A tak dále.

Nejlepší odpověď
annas

Mohla jste vložit odkaz na píseň, abychom ji nemuseli hledat.

„Ave,Caesar (imperator), morituri te salutan = Buď zdráv Caesare (císaři), jdoucí na smrt tě zdraví.“

Gladiátoři takto zdravili císaře, když nastupovali k zápasům do arény.

Poslední část je názvem Krylovy písně.
http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/landa-daniel/morituri-te-salutant-9344

Proti komu či čemu byla namířena? Zkuste se nad obsahem zamyslet.

Píseň napsal K. K. v roce 1967 – vzdor proti společnosti, děs, beznaděj.

Latinská slova – předokládá jejich znalost a účel – i v písni pozdrav těm, kteří budou vzdorovat, bojovat.

Kryl se yjadřuje obrazně, popisuje pomyslnou, domnělou situaci atd.

Vlkodlak – škůdce, záškodník, nepřítel
Včelka dá žihadlo a zemře. Z určitého druhu mosazi se vyráběly pláště střel.

Zkuste spojit – mosazné žihadlo – obrazné vyjádření – střely od nepřítele způsobí „smrt“ – fyzickou, ale i psychickou …

Další odpovědi
anonym

např. mosazná včelka bude nábojnice a vlkodlak snad nepřítel

Hans51

Jedna z mála otázek, netýkající se chovu myší a podobné havěti. To je plus!